BC Timba, aproape de surpriza la Medias. Trupa lui Murarescu a cedat la doar 5 puncte, la finele unui meci foarte disputat

Galben-negrii au fost egali cu cei de la Gaz Metan Medias cu 40 de secunde inainte de finalul partidei din cea de-a 22-a etapa a Ligii Nationale, gazdele reusind sa faca diferenta dupa o reusita de 3 puncte.

Gazdele au condus cu 5-3, dupa mai putin de un minut de joc, dar banatenii au egalat repede si pana in minutul 4 s-au distantat la 6 puncte(7-13), trecandu-si in cont si doua ‘trite’, una semnata de Nakic si una, de Czmor. Mediesenii s-au apropiat la doar un punct(12-13, min.6), dar trupa lui Murarescu a reusit sa incheie in avantaj primul sfert(19-24).

Avantajul timisorenilor pe tabela s-a pastrat si in primele trei minute ale sfertlui al doilea, dar apoi cei la Gaz Metan au trecu la timona dupa reusita de 3 p a lui Dumitrescu si si-au creat un avans confortabil dupa o serie de zece puncte consecutive(36-27, min.15), avans pe care aveu sa-l mentina pana la pauza(47-38).

Pe debutul celui de-al treilea sfert, timisorenii au venit la trei lungimi(49-46) in spatele gazdelor, dupa ‘tritele’ lui Popa si Andries, dar Gaz Metan s-a distantat apoi la 13 puncte(69-56), pana in mintul 29. Meciul nu era insa jucat.

Cu o serie excelenta de 12 puncte consecutive, elevii lui Murarescu au revenit la conducere(71-72, min.35), iar cand mai erau doar 40 de secunde de joc tabela arata egalitate(81-81). Reusita de trei a lui Mandache si doua libere transformate de medieseni au facut in final diferenta, intr-un meci in care Timba a intrecut asteptarile.

Nakic a marcat cele mai multe puncte pentru ‘ursi’, 18, fiind urmat de Czmor si Florveus, cu cate 14 puncte, Popa(13p), Andries(11p) si Popa(9p).
De la gazde, cei mai buni marcatori au fost Mandache(22 p) si Bogavac(20p).