BC Timba a reusit prima victorie in Liga Nationala. Ursii s-au impus cu 83-56 in deplasare la Farul Constanta

Dupa ce au fost invinsi in primele doua jocuri disputate in Liga Nationala de Craiova si Giurgiu, elevii lui Bogdan Murarescu au castigat primul meci din acest sezon in fata unei alte echipe nou-promovate in primul esalon.
In urma cu trei saptamani, BC Timba a pierdut in Cupa Romaniei, in fata celor de la Farul Constanta cu scorul de 91-73. ”Ursii” nu au mai repetat insa greselile facute in meciul din cadrul turneului de la  Medias si in partida disputata miercuri, la Constanta, in cea de-a treia etapa a Ligii Nationale.
In prima parte a jocului, cele dou echipe au alternat la conducere. Gazdele au avut cate un punct avans atat la finele primului sfert(22-21), cat si la pauza (34-33), dar timisorenii au tinut aproape. Iar din minutul 25 s-au instalat la conducere si la finele sfertului trei aveau un avantaj de 12 puncte (59-47). Elevii lui Bogdan Murareascu si-au marit apoi avantajul in ultimele zece minute ale meciului si s-au impus in final cu 27 de puncte diferenta(83-56).
Cel mai bun marcator pentru Timba a fost Johnson cu 19 puncte, urmat de Stojakovici cu 16 puncte si  nou-venitul, Zoran Milovic, cu 15 puncte.
”Ursii” vor juca urmatorul meci, luni, cand vor primi la Sala Constantin Jude vizita celor de la Targu Mures.