BC Timba a pierdut si al doilea meci disputat in Liga Nationala. Timisorenii au cedat cu 74-85 in fata lui CSS Giurgiu. Vezi VIDEO!

Ca si in prima etapa, elevii lui Bogdan Murarescu au condus la inceputul meciului, insa perioada de dominare a timisorenilor a durat mai putin decat in meciul precedent, cu Craiova, ”ursii” reusind sa se mentina la conducere doar pe durata primului sfert in fata Giurgiului.

In minutul trei, al meciului disputat la Sala Constantin Jude din Timisoara, Timba conducea cu 10-4, dar cinci minute mai tarziu, oaspetii au egalat pentru prima oara(14-14). ”Ursii” au incercat sa revina la timona, insa cele trei puncte marcate de Johnson si doua aruncari transformate de Grubisici nu au fost suficiente pentru ca finalul primului sfert sa-i gaseasca la conducere pe galben negrii, tabela aratand dupa primele zece minute  tot egalitate: 19-19.
Imediat dupa debutul sfertului doi, oaspetii au preluat pentru prima oara conducerea cu 21-19, prin cosul de doua puncte reusit de Thomas. Iar Simmons(2p), Burrell(5p) si Ware(2p) au dus scorul in doar doua minute la 30-19 pentru Giurgiu. Si diferenta in favoarea oaspetilor a continuat sa creasca, ajungand la 19 puncte in minutul 18 ( 23-42).
Timisorenii au mai redus din ecart pana la pauza(31-44), iar in sfertul trei au reusit sa se apropie la doar 5 lungimi de unda (43-48, in minutul 25), prin punctele reusite de: Glynn(2), Stojakovic(5), Popa(3) si Huckaby(2). Insa elevii lui Bogdan Murarescu nu au avut puterea sa revina.
Dupa 53-57 cu zece minute inainte de ultimul sfert, Timba s-a vazut invinsa la final cu scorul de 74-85.
Cele mai multe puncte pentru timisoreni au fost marcate de Johnson, 17, urmat de Stojakovic, cu 13 puncte, iar de la oaspeti s-a remarcat Thomas care a inscris 22 de puncte.