BC SCM Timisoara preia conducerea in disputa cu Steaua din play-off-ul de baschet masculin

„Lei grei” pe teren propriu, mai ales in fata Stelei. BC SCM Timisoara a invins in aceasta seara CSM Steaua EximBank cu scorul de 89-82 (13-19, 22-23, 22-20, 32-20), in meciul 3 al sfertului de finala din play-off-ul Ligii Nationale de baschet masculin, si a preluat conducerea la general cu scorul de 2-1.

Intalnirea se joaca dupa sistemul cel mai bun din 5 partide si banatenii mai au nevoie de un succes pentru a merge in semifinale. Jocul patru este programat in Sala Constantin Jude, vineri de la ora 19.

Oapsetii au avut un start fulminant, 13-2 si au condus aproape trei sferturi din partida. Chiar si la inceputul ultimei secvente, vizitatorii aveau +5 pe tabela, dar la fel ca in meciul doi, banatenii au intors soarta partidei in ultimele minute. Elevii lui Tudor Costescu au preluat conducerea in ultimul sfert si au aratat nervi de otel pentru a se impune intr-un final echilibrat. Una peste alta o victorie importanta si meritata, care arata ca Timisoara se poate bate de la egal la egal, cu orice echipa din tara, mai ales si in conditiile unui arbitraj corect.

Adrian Diaz a fost cosgheterul partidei cu 20 puncte, la care a adaugat 4 recuperari si o pasă decisiva. Milos Komatina isi arata valoarea pe final de sezon, el aducand 15 puncte (1×3), 5 recuperari si o pasa decisiva, iar capitanul Mladen Jeremic a contribuit cu 14 puncte (3×3) si 3 recuperari.

De la invinsi, Marius Runkauskas a adunat 19 puncte (2×3), 6 recuperari si 2 pase decisive, iar Brandon Taylor 14 puncte (2×3), 3 recuperari si 3 pase decisive.