BC SCM Timisoara incepe cu stangul noul sezon! Esec oarecum asteptat cu Clujul

TIMISOARA. Debut infernal pentru „Leii din Banat”, care au primit acasa vizita lui U BT Cluj, vicecampioana, detinatoarea Cupei si a Supercupei. 9 minute, „noua” BCT a jucat de la egal la egal cu una din candidatele la titlu, dar doar 9 minute. Au fost momente bune pentru banateni, care au condus in cateva randuri, dar chiar inainte de prima sirena, Clujul s-a desprins si nu s-a mai uitat inapoi. S-a terminat 97-82 pentru vizitatori, dupa ce tabela arata 47-43 la pauza.

A fost o victorie normala si logica pentru oaspeti, o echipa foarte buna pe toate compartimentele, care a aratat in Sala Constantin Jude un baschet bun.

In ciuda infrangerii, SCM BC Timisoara nu a aratat chiar rau, iar echipa a facut ce a putut. Jucatorii straini nou veniti arata ca au calitate, iar „banca” poate produce solutii in meciurile accesibile. Totusi, mai trebuie lucrat la omogenitate si chiar la capitolul incredere.

Cakarevic si Popa calota au reusit 17 puncte fiecare pentru gazde, iar Komatina si Jeremic cate 15 de „caciula”, tot la BCT. Omul partidei a fost insa Vlad Moldoveanu, 22 de puncte, 8 recuperari si 6 pase decisive, in timp ce Dykes a contribuit cu 22 de puncte, 4 recuperari si 5 asisturi.

Le-am spus baietilor inainte de meci, dar cheia meciului a fost defensiva noastra, care a primit 97 de puncte. Clujul a avut procentaje bune la aruncari de doua si trei puncte, dar cu siguranta si noi i-am ajutat. Nu sunt multumit. Am jucat bine in prima repriza, chiar daca ei au marcat pe final. Erau doar 6 puncte diferenta. Sunt dezamagit de cum am inceput repriza a doua. Am ratat trei aruncari deschise, ei au marcat usor si asta a fost. Diferenta e reala la cum am jucat in repriza a doua” a spus la final antrenorul timisorean Nenad Mandic

Sincer, mi-a fost frica de acest meci. Dupa ce am reusit sa castigam Supercupa Romaniei, mi-a fost teama ca băietii sa nu se relaxeze din punct de vedere mental. Nu s-a intamplat lucrul acesta, ii felicit pentru efortul depus, pentru intensitatea de care care au adat dovada. Pana la urma au aratat ca sunt profesionisti si ne-am făcut treaba. In meciul de azi Timisoara nu ne-a pus probleme, insa cred ca este o echipa buna, care va avea un cuvant greu de spus in campionat. Va fi foarte greu de castigat la Timisoara, de acea mă bucur ca noi am reusit de la primul meci„, a spus Mihai Silvasan, antrenorul Universitatii BT Cluj.

Banatenii merg la Bucuresti pentru jocul cu Dinamo din etapa a doua a sezonului regulat, care va avea loc pe 24 septembrie, de la 17.30.