Baschetbalistii de la Timisoara au invins si Steaua. Banatenii urca pe primul loc in conferinta

TIMISOARA. SCM OHMA Mozzart Bet a uitat de esecul din Alpe Adria Cup si a obtinut o noua victorie in campionatul intern, la capatul unei intalniri echilibrate cu Steaua.

Primul sfert al intalnirii din capitala a fost adjudecat de gazde, la doar un punct diferenta, 21-20, insa pana la pauza mare baietii pregatiti de Dragan Petricevic au reusit sa intoarca rezultatul si conduceau cu 46 – 38.
Banatenii au continuat evolutia buna si in sfertul al treilea, pe care l-au castigat la 4 puncte diferenta. Echilibrul s-a pastrat si in ultimul act al intalnirii, pe care „leii” din Banat l-au pierdut la 3 puncte diferenta, dar scorul final a fost in favoarea banatenilor, 90-81.

Cei mai buni marcatori ai formatiei timisorene au fost Mirkovic si McClellan, fiecare cu cate 18 puncte, Gajic a incheiat cu 17, iar podiumul marcatorilor a fost completat de Schipor si Dokovic, cu cate 16. Celelalte puncte timisorene au fost semnate de Lazar – 11, Nasturescu – 10, Kesar – 2 si Petrescu – 1.

Urmatorul meci in campionat pentru formatia timisoreana este programat in 2 decembrie, cand la Timisoara vine Atletic Constanta.