Banat Girls invinge cu 12-0 si se califica in optimile Cupei Romaniei. Elena Ruvila a inscris de 5 ori

FK Csikszereda

TIMIS. Banat Girls a incheiat anul 2022 cu o victorie clara pe terenul gruparii de liga secunda Atletic Drobeta, in Cupa Romaniei.

Fetele pregatite de Liviu Ivasuc au uitat de esecul la limita din ultima etapa de campionat de la Miercurea Ciuc si s-au calificat in optimile Cupei Romaniei. Timisencele au deschis scorul inca din minutul 9, prin Elena Ruvila, iar la pauza aveau calificarea deja rezolvata. Aceeasi jucatoare a facut 2-0, pentru ca pana la finalul primelor 45 de minute Tatiana Pesterean, Laura Desmerean si Daria Muntean sa inscrie si ele cate o data.
Tot Daria Muntean a deschis balul in partea a doua, reusita sa fiind urmata de un hattrick curat al Elenei Ruvila, in timp ce Laura Desmerean a facut 10-0. Pe final de meci, Laura Vidican si Carmen Andrei au inscris cate un gol si s-a terminat 12-0.

Rezultatul de la Drobeta Turnu Severin este de fapt scorul stagiunii pentru formatia timiseana, in timp ce Elena Ruvila devine a treia jucatoare din acest sezon care inscrie 5 goluri intr-un meci, dupa Mihaela Ciolacu, de la Universitatea Olimpia Cluj, si Nikolina Cakovic, de la Politehnica Timisoara.

Astfel, Timisul va avea doua reprezentante in optimile competitiei knock-out, dupa ce Politehnica Timisoara a eliminat ACS Roma Florin Padurean.