Banat Girls, de la egal la egal cu campioana, Poli Timisoara egaleaza in extremis la Ciuc

TIMISOARA. Echipele din Timis ce joaca in Superliga feminina de fotbal au avut parte de doua meciuri speciale. Poli a jucat la Ciuc, in fata unei echipe ce isi dorea revansa pentru meciul din tur, iar Banat Girls pleca la drum cu sansa a doua in meciul de la Cluj, contra campioanei, Olimpia.

Dar, Banat Girls s-a prezentat peste asteptari, a tinut bine de mingea, a stiut cand sa aglomereze jocul si a venit acasa cu o remiza frumoasa, fiind pentru prima data cand echipa timiseara obtine punct in fata gruparii ce domina de 12 ani fotbalul feminin romanesc. Mai mult, vizitataorele au condus la pauza, prin golul tehnicei jucatoare Larisa Grigore, Mara Batea fiind cea care a egalat in partea a doua. Timisencele au jucat pe final in inferioritate, dar si asa au obtinut remiza, 1-1.

La Miercurea Ciuc a fost un meci special, de pus in rama. Banatencele au deschis scorul din minutul 12 prin Ivanova si pareau ca detin controlul. Contra cursului jocului, gazdele au egalat in minutul 16 prin Herczeg, aceeasi jucatoare pasand decisiv pentru Tobik, care in minutul 25 a intors scorul. Mai rau, chiar inainte de pauza Rita Mitri a inscris spectaculos pentru 3-1. Alb-violetele s-au aruncat in atac, iar in minutul 50, Teo Meluta a avut un 11 metri, a trimis decent, insa cu un reflex de exceptie cu piciorul portarul Tanko a respins. Banatencele nu au acuzat socul, iar Ivanova a readus speranta, marcand dupa o faza personala de exceptie, 2-3, minutul 70. Pana la final s-a jucat pe contre, iar la ultima faza, in minutul 95, la o faza prelungita, Sepetan a prins un sut imparabil si a salvat partida pentru echipa sa, 3-3.

Cum Farul a invins Alexandria cu 5-0, echipa dobrogeana a preluat conducerea, un punct in plus fata de Poli, dar si un meci in minus. Ciucul incheie podiumul, iar Banat Girls este pe 6 in Superliga.