Au rezistat 15 minute in Harghita. Infrangere la scor pentru Informatica Timisoara in ultimul meci al sezonului

TIMISOARA. Informatica incheie un sezon istoric, in care a castigat Supercupa Romaniei si a avut o participare onoranta in Liga campionilor, insa un an in care si-a pierdut vedetele, antrenorul si finantatorul. Formatia timisoreana a avut puterea sa mearga mai departe, cu tinerii echipei, castigatori ai Cupei Romaniei la categoria juniori sub 19 ani. Gruparea banateana care a ajuns in play-off a pierdut la Miercurea Ciuc cu 2-11, dar a inchis campionatul in Top 6.

Elevii antrenorului jucator Valentin Ilas au inceput perfect, cu un gol marcat in primul minut si au rezistat pana la finele primului sfert de ora la scorul de 2-3. De acolo, experimentata grupare din Ciuc a facut legea si a vrut sa demostreze ca poate marca oricand in poarta banatenilor. La pauza era deja 6-2 pentru ciucani, iar corectia a continuat si dupa pauza, scorul final aratand un rezultat sever, 11-2.

Au marcat: Cristi Matei – 3, Tanko – 3, Alvaro – 2, Duque – 2, Covaci – 1, respectiv Alvaro – autogol si Ilas.

Un meci de uitat pentru alb-violeti, care acum se vor concentra pe campionatul de juniori sub 19 ani, unde se doreste o medalie nationala.

Intr-un alt joc disputat astazi, Deva a batut pe Galati cu 8-3, insa gruparea de pe Dunare va juca finala pentru aur cu Ciuc, in timp ce formatia hunedoareana va intalni in finala mica Calarasiul.