Au impresionat sub panoul nationalei. Doi jucatori de la Timisoara, printre remarcati in precalificarile Europene

TIMISOARA. Noii jucatori ai Timisoarei si-au adus aportul la startul excelent al nationalei. Reprezentativa de seniori a Romaniei s-a impus clar in fata selectionatei similare a Slovaciei, cu scorul de 85-68 (26-9, 24-23, 14-22, 21-14), in cel de-al doilea meci al Vulturilor din Grupa F a FIBA EuroBasket 2021 Pre-Qualifiers disputat, sambata seara, in Sala Sporturilor Olimpia din Ploiesti.

In data de 17 august, de la ora 18:00, tot la Ploiesti, nationala pregatita de antrenorul Tudor Costescu va primi replica selectionatei similare a Ciprului. Tricolorii au invins deja in Cipru, iar acum sunt favoriti la primul loc si la accederea in grupele principale ale calificarilor.

Asadar, Romania are doua victorii in doua meciuri, cu doua partide ramase de disputat, iar doi jucatori de la SCM Timisoara au avut prestatii excelente in ambele partide.

In victoria din Cipru, 85-70, Mirel Dragoste a izbutit 15 puncte, 3 recuperari, doua pase decisive si trei interceptii, in 26 de minute petrecute pe teren. Popa a contribuit cu un punct, doua recuperari si o interceptie, in 9 minute.

In succesul cu Slovacia, Bogdan Popa a fost unul din cei mai buni marcatori ai Vulturilor, cu 10 puncte si doua interceptii, iar Mirel Dragoste a contribuit cu 5 puncte si 3 pase decisive.