Atacul inca sufera, apararea functioneaza din plin. Politehnica Timisoara ramane fara gol primit in amicale si dupa intalnirea cu Corvinul

TIMISOARA. Politehnica Timisoara a incheiat la egalitate, 0-0, si meciul de verificare jucat in deplasare impotriva Corvinului Hunedoara.

CITESTE SI: A gasit o solutie la mizeria din oras. Dominic Fritz creste cu 8 milioane de lei banii pentru firma de curatenie Brantner. Va cumpara si serviciile unui consultant extern pentru viitorul contract de salubrizare pentru Timisoara

Inceputul meciului de pe stadionul Michael Klein a fost unul echilibrat. Timisorenii au dat primele emotii gazdelor in minutul 19, cand Ursu a fost lansat in adancime, insa portarul Corvinului, Lefter, a ajuns la minge inaintea fotbalistului timisorean. Dupa alte doua minute Sintean a executat o lovitura libera, care s-a oprit insa in zidul hunedorean.
In minutul 28, Trasca il faulteaza pe timisoreanul Iamandache la limita careului de 16 metri, iar alb-violetii cer penalty, insa centralul intalnirii muta lovitura libera in afara careului si il elimina pe fotbalistul Hunedoarei pentru faul in postura de ultima aparator. Poli nu obtine nimic nici dupa executarea loviturii libere. Corvinul nu a jucat in 10, ci in locul eliminatului Trascan a fost introdus Antonio Vlad.

Echilibrul s-a pastrat si in repriza secunda, si cu toate ca ocazii au mai fost, niciuna dintre echipe nu a reusit sa inscrie si s-a incheiat 0-0.

Ne bucura faptul ca nu primim goluri. Este al treilea joc in care nu am primit gol. Suntem preocupati sa rezolvam si faza de atac pentru ca este al doilea joc fara gol marcat si e clar ca trebuie sa gasim solutii. Pe de alta parte suntem si intr-un moment de pregatire, s-a acumulat si oboseala, doua saptamani de cantonament, alte doua cu diverse jocuri, incercam si diverse formule de echipa, in asa fel incat sa ii integram si pe jucatorii nou-veniti. Incercam sa vedem si care sunt posibilitatile cele mai bune pentru a avea un randament bun in atac. Sa speram ca inceputul de campionat ne va gasi la nivel pe care noi ni-l dorim„, a spus la final Nicolae Croitoru.

Am intalnit un adversar putertnic, cu talie, i-am vazut si in meciul lor contra Resitei. O echipa cu talie, cu jucatori cu state vechi in liga a doua, dar am facut un joc bun si cred ca spectatorii au vazut lucrul acesta. Sincer, plusurile, primul pentru mine este ca nu ne-am accidentat, si al doilea, tinand cont de temperatura, de vreme, terenurile, pentru ca noi ne-am antrenat pe sintetic, sunt multumit. Pe alocuri poate puteam sa schimbam, asta discutam si in vestiar cu colaboratorii mei ca nu am avut acele schimbari, ruperile de ritm pe distante mai mari, dar nu am avut unde sa le lucram si pentru perioada in care suntem acum sunt multumit„, a spus la final antrenorul Corvinului Hunedoara, Florin Maxim, fost jucator la UMT si FC Timisoara

Politehnica Timisoara: Devenish -Meares – d.Radu, Bocsan, Scutaru, Pamfile, D.Andrei, Lazar, Iamandache, Vukoje, Ursu si Sintean. Au mai intrat: Paduraru, Sofran, Oanea, Gerbi, Zaluschi, Olariu, Plumbuitu si Giosu.

Politehnica va disputa urmatorul amical peste doua zile, tot impotriva unei echipe de liga a III-a. Metalurgistul Cugir a iernat pe locul al doilea in seria a VIII-a, cu 36 de puncte, la 7 in spatele Corvinului Hunedoara. Meciul se va disputa vineri, de la ora 13, pe stadionul Stiinta.