ASU Politehnica pierde la Clinceni si isi complica situatia

Daca in precedentele deplasari la Clinceni, „echipa suporterilor” reusea un 3-2 si un 2-2, iata ca de aceasta data gazdele si-au luat partea leului.

Academica demonstreaza ca este una din cele mai bune formatii din liga secunda, in timp ce ASU Politehnica inregistreaza o noua infrangere, a treia din ultimele patru partide, iar acum are nevoie de puncte pentru a nu ajunge in zona nisipurilor miscatoare.

Clinceniul, echipa cu cea mai buna aparare, dar si cu cel mai bun atac, a aratat ca locul in clasament (doi) nu este intamplator, si chiar daca nu a impresionat in mod deosebit si-a apropiat lejer o victorie meritata, care o mentine in zona locurile promovabile.

Inceputul partidei a fost echilibrat, cu un plus pentru gazde, care aveau sa si deschida scorul, in minutul 25, dupa o faza fixa, un corner, prin Patriche, care cu un sut plasat din 15 metri l-a invins pe Murariu. Oaspetii au avut sansa egalarii prin Velici, care nu a gasit insa drumul spre plasa. Banatenii nu au impresionat in partea secunda, fiind destul de rudimentari la constructie, iar amfitrionii si-au marit avantajul in minutul 64, prin Barbu, care a transformat un penalty la faultul lui Mera asupra lui Nicola. Banatenii au avut sansa sa inscrie golul de onoare, dar nici Velici, si nici Lazea nu au putut sa-l invinga pe Valceanu.

Victorie logica si normala pentru Clinceni, cu atat mai mult cu cat Politehnica a facut un meci modest. Pentru violeti urmeaza un nou meci cu o candidata la promovare, luni, 12 noiembrie de la ora 18, acasa cu Sportul Snagov.

ASU Politehnica: Murariu – Jurj (81, C. Popescu), Mera (cpt.), Nicolescu, Cojocaru – Vidrasan, Lazea – Bedea, Bozian (60, Plamada), Miholca (60, Schieb) – Velici. Antrenor: Cosmin Petruescu.