ASU Poli Timisoara bate Lugojul muncind! Inspiratie venita din tribune, dar si de pe banca tehnica

TIMISOARA. Era clar ca derbiul dintre Poli si Lugoj va fi unul cu sare si piper. Lugojenii sunt cunoscuti ca o echipa ce joaca impotriva oricarei formatii dand 110%… Asa a fost si in tur, cand echipa de pe Timis s-a impus. Asa a fost si acum, chiar daca rezultatul avea sa fie altul.

Dupa ce Cugirul s-a impus ieri greu cu 2-1 la Giarmata, astazi violetii aveau neaparata nevoie de victorie pentru a reveni pe primul loc. Dupa un meci strans, alb-violetii, impinsi ca de obicei de un public unic, s-au impus si isi continua drumul spre liga secunda.

Polistii au dominat inceputul de joc, impotriva unei echipe compacte, aranjata foarte bine in teren de profesorul Petruescu.

Gazdele deschid totusi scorul in minutul 19 prin Flavius Tulcan care finalizeaza cu sange rece o actiune personala. Amfitrionii raman in atac, dar la o faza care nu anunta mare lucru, vizitatorii egaleaza prin Ardelean, dupa o libera executata in transversala de Dobricean. 1-1 a fost si scorul cu care s-a intrat la vestiare.

Lugojenii au prima ocazie a reprizei secunde, dupa care violetii pun stapanire pe joc. La fel ca la Cugir, Sulea s-a remarcat din nou prin ratari din pozitii bune, dar salvarea a venit de la Giuricici, intrat in repriza secunda, care in minutul 77 a marcat cu un sut fulgerator, sub bara…

Pana la final, Poli a gestionat bine momentul castigand un joc greu si revenind pe primul loc. Etapa viitoare, banatenii merg la Filiasi.

ASU Poli: Fisteag – Stefanovici, Bilia, Galan, Taub – Vucea, Tugui, Rebenciuc, Ghinescu, Marin – Tulcan. Au mai intrat: Sulea, Badauta, Giuricici, Todorov.