ASU Poli pierde la Mioveni si se apropie periculos de mult de zona retrogradarii

TIMISOARA. ASU Politehnica Timisoara se intoarce din deplasarea de la Mioveni cu o infrangere, desi a avut sansa de a obtine cel putin un punct.

CITESTE SI: Visam la spectacole grandioase in Timisoara Capitala Culturala a Europei, dar banii sunt putini si vin cu taraita. Finantatorii se pot numara pe degete. Anuntul primarului Nicolae Robu

Timisorenii au inceput mai bine partida, iar in minutul 6 Bedea a primit o minge in careul argesean, insa din pozitie de unu la unul cu portarul gazdelor a luftat incredibil si a ratat ocazia deschiderii scorului. Trei minute mai tarziu Jurj patrunde in careul gazdelor, dribleaza un adversar si suteaza catre poarta, insa Croitoru e la post si trimite in corner. Si cum ocaziile se razbuna, acest lucru s-a intamplat in minutul 26, cand Hergheligiu a expediat un sut din afara careului, mingea l-a lovit pe Mera si s-a scurs in poarta timisoreana. Putea fi 2-0 noua minute mai tarziu, dupa ce Murariu a scapat un balon catre propria poarta, dar mingea s-a oprit in nisipul din fata portii.

Repriza secunda a fost una echilibrata, iar ASU Poli a avut ocazia egalarii. In minutul 63, Ursu a patruns in careu pe partea dreapta, a fost secerat de Trascu, iar arbitrul Ardelean a aratat punctul cu var. A executat acelasi Ursu, care l-a trimis pe Croitoru in stanga, el a sutat in coltul opus, insa balonul a lovit radacina barei, a revenit in teren si a fost degajat de argeseni. Pana la finalul intalnirii banateni nu au mai avut nicio ocazie si au suferit al 13-lea esec al campionatului.

Odata cu aceasta infrangere, ASU Poli ramane pe 14 si in cazul unei victorii a celor de la Daco-Getica cu Energeticianul, timisorenii au putea ajunge din nou pr primul loc peste linia retrogradarii. In runda viitoare ASU Poli va juca pe teren propriu tocmai impotriva celor de la Daco-Getica.

Celelalte doua reprezentante ale Timisoarei in liga secunda joaca sambata, de la ora 11. ACS Poli da piept pe Electrica cu CS Balotesti, iar Ripensia primeste in Ciarda Rosie vizita Pandurilor Targu Jiu.

Sursa foto: CS Mioveni

1. Daca vreti sa faceti un ban jucati x,2 etapa viitoare pe Dacogetica,ei nu vor sa schimbe antrenorul.