Aproape de victorie… Dar nu FOARTE! Romania si Elvetia, meci nedecis

Echipele nationale ale Romaniei si Elvetiei au terminat la egalitate, miercuri, scor 1-1, in primul meci din grupa A la Campionatul European din Franta, etapa a II-a. Bogdan Stancu a deschis scorul pentru Romania, din penalty, iar Mehmedi a egalat pentru nationala antrenata de Vladimir Petkovic.

Romania a avut meciul in mana, avand avantaj la pauza, si schimbarile care puteau face diferenta. Dupa 45 de minute, tricolorii aveau un avans de un gol, dupa reusita lui Stancu, din lovitura de pedeapsa, la una din putinele faze de atac ale baietilor nostri.

In repriza secunda, elvetienii au cautat acel gol care ii duce mai departe, reusindu-l destul de rapid, pe fondul unui joc destul de fricos al tricolorilor.

S-a incehiat 1-1, Stancu 20′ (pen.) / Mehmedi 57′, intr-o intalnire in care parca ambele grupari si-au dorit punctul… datator de calificare!

Romania: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat (St. Filip 61) – Pintilii (Hoban, 46), Prepelita, Torje, Stancu (Andone 83′), Chipciu – Keseru. Antrenor: Anghel Iordanescu.

Elvetia: Sommer – Lichsteiner, Djourou, Schar, Ricardo Rodriguez – Xhaka, Behrami – Shaqiri (Tarashaj 90+1′), Dzemaili (Lang 83′), Mehmedi – Seferovic (Embolo 64). Antrenor: Vladimir Petkovic.