Aproape de suta. Timisoara, din nou evolutie excelenta in Alpe Adria Cup

TIMISOARA. SCM winsed.swiss Mozzart Bet a obtinut a cincea victorie din tot atatea posibile in Grupa B a Alpe Adria Cup. Gruparea banateana de baschet a invins echipa slovena Ilirija in Sala Constantin Jude. A fost 97-85 pentru trupa viola dupa un meci echilibrat in care diferenta s-a facut mai ales in ultimele minute.

Trebuie spus ca desi ambele echipe au condus pe tabela, SCM a castigat fiecare sfert (20-19, 26-24, 28-27, 23-15) si a meritat din plin victoria in fata unei echipe cu cu multi jucatori interesanti.

Igor Kesar a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 27 de puncte si cu 10 din 10 la libere, el avand si patru recuperari. Un meci impresionant a reusit si Nikola Gajic, 25 de puncte, 4 recueprari, 3 pase decisive si cu 6 din 6 de la „trite”, contabilizand si un impresionant +35 la eficienta. Cei doi au dat mai mult din jumatate de puncte ale echipei invingatoare, dar fiecare jucator care a intrat in teren si-a adus contributia.

De cealalta parte, cinci jucatori au reusit cel putin 11 puncte, Luka Kures adunand 19 puncte, 5 recuperari si 5 pase decisive.

Pentru echipa Timisoarei urmeaza o perioada cu multe deplasari, prima la Galati in weekend, unde isi doreste victoria pentru a ramane in carti la calificarea in Top 10. Vor fi si deplasari europene, dupa ce in turul Alpe Adria Cup, echipa a jucat 4 din cele 5 partide pe teren propriu.