Aproape de suta! SCM Timisoara nu a avut mila de Dinamo si a predat o lectie de baschet

TIMISOARA. Mult mai echilibrat pe hartie, duelul dintre SCM OHMA Timisoara si CS Dinamo, meci din Liga Nationala de baschet masculin a fost dominata copios de banateni. Cu un maxim de 37 de puncte avans, banatenii s-au impus fara emotii cu 97-71.

Singurele emotii au fost in debut, cand oaspetii au avut 5-9 si 7-11, dar dupa acel moment a urmat un pratial de 10-0 cu care banatenii au pus controlul pe joc. 30-20 a fost la prima sirena, cu o ofensiva foarte buna a gazdelor. Cu Darrion Strong revenit la capacitate maxima si cu calculatul Nikola Gajic, banatenii au marit ecartul avand deja +23 in sfertul 2, la pauza intrandu-se cu 19 diferenta, 52-33.

Chiar daca nu s-a mai marcat ca in primul sfert, Leii din Banat au condus ostilitatiile si in partea secunda, 73-47 dupa trei sferturi, iar in ultima perioada au jucat si jucatorii tineri si cei care prin mai putine puncte. S-a terminat 97-71 dupa un joc foarte bun al banatenilor, care in acest sezon au 4-0 in meciurile cu echipele din Bucuresti.

16 trite au reusit gazdele, fata de doar una oaspetii (!) si aceea in ultimul sfert, 40-28 raportul la recuperari si 21-10 la pase decisive, diferente enorme intre cele doua grupari.

Darrion Strong a fost omul meciului cu 29 de puncte, dupa ce in tur a dat chiar 34 pe terenul bucurestenilor, iar Gajic a contribuit cu 21 puncte si 7 recuperari. Clanton s-a dovedit cel mai bun dinamovist cu 20 de puncte.

Timisoara are acum 8 victorii si 8 infrangeri si continua lupta pentru a juca dupa sezonul regulat in play-off.