Aproape de a da lovitura din primul joc. Timba Timisoara a pierdut pe final contra Clujului

Nou-promovata Timba a dat o replica foarte buna campioanei Romaniei, U BT Cluj, pe care a condus-o si cu 14 puncte, insa ardelenii au intors jocul in ultimele minute reusind o victorie chinuita in Banat, 75-72. Partida a contat pentru etapa a doua a Ligii Nationale de baschet, dar a fost jocul de debut pentru banateni, care au avut jocurile cu Iasi din Cupa si cel cu BC SCM din campionat, amanate.

Gazdele au inceput perfect partida care s-a disputat in Sala Constantin Jude, cu un partial de 12-3. De altfel, avantajul de noua puncte l-a pastrat si la capatul primului sfert, scor 22-13. Diferenta avea sa ajunga chiar la 14 puncte, după reusita lui Pavlovic care a dus scorul la 33-19. Ardelenii au mai redus din diferenta pana la pauza mare, care a gasit insa Timba in avantaj, 38-32.

Sfertul al treilea a aparzinut iarasi gazdelor. Cu Florveus in mare forma, Timba intra inaintea ultimului sfert cu 11 puncte avans, scor 54-43. Banatenii au stat bine si in debutul sfertului 4, 63-51, insa campioana a inceput la timp cursa de urmarire si, gratie unui run de 14-2, a egalat la 65. Finalul a fost echilibrat, insa dramatic pentru gazde, deoarece Calnicenco a reusit trita la momentul oportun pentru oaspeti, 72-75, iar banatenii, desi au mai avut doua posibilitati de a reintra in joc, nu au mai facut-o. Astfel, Clujul s-a impus cu 75-72, insa Timba a aratat ca se poate bate cu orice echipa, chiar daca este nou-promovata.

Sakic a reusit 19 puncte si 8 recuperari pentru U-BT Cluj, in timp ce Kromah si Watson au adunat cate 14 puncte, de caciula. De partea cealalta, Florveus a adunat 24 de puncte cu 10 recuperari si 4 capace, in timp ce Jereminov a inscris 14 puncte si Pavlovic 11 pentru Timba, care etapa viitoare va juca la Craiova.

Intr-un meci din cadrul campionatului de baschet feminin, CS SCM Timisoara a inregistrat al doilea esec pe teren propriu in elita, 57-69 cu CSM Satu Mare.