Anca Todoni, aproape de victoria carierei! Tenismena din Timisoara a jucat de la egal la egal cu fostul numar 21 mondial

TIMISOARA. Jucatoarea de tenis Anca Todoni s-a oprit in turul al doilea al BCR Open Iasi, turneu din circuitul WTA.

Tanara sportiva din Timisoara a intalnit-o pe elvetianca Jill Teichmann, jucatoare care a lipsit aproape un an de pe teren din pricina unei accidentari, iar in urma acestei absente a coborat de pe locul 21 pana pe 124.
Romanca a castigat la mare lupta primul set al intalnirii, 7-5. Teichmann a revenit in actul al doilea, in care s-a impus cu scorul de 6-3 si a egalat situatia pe tabela.

In ultimul set al intalnirii, experienta superioara a jucatoarei din Elvetia si-a spus cuvantul. Cele doua au mers cap la cap, pana la scorul de 3-3. A urmat un game de 10 minute, la finalul caruia elvetianca s-a impus. Tot ea a facut repede 5-3, dupa un alt game castigat la 0. Anca Todoni a incercat sa revina, insa a pierdut ultimul game si meciul.

Anca Todoni ramane la Iasi si pentru competitia de dublu a turneului, in care face echipa cu Ilinca Amariei. Cele doua urmeaza sa infrunte joi, in sferturile de finala, cuplul Irina Bara – Monica Niculescu, favoritele la castigarea turneului.