Alin Seroni si-a asumat greseala comisa la golul al doilea al lui FC Vaslui. Cum explica fundasul faza si ce i-a spus Alexa!

In minutul 72 al meciului dintre ACS Poli si FC Vaslui, la scorul de 1-0 pentru oaspeti, Seroni a oferit practic o minge lui Temwanjera, iar de la acesta a pornit faza care a adus golul al doilea al moldovenilor , gol marcat de Viveiros, care a consfintit practic victoria echipei lui Liviu Ciubotariu, la Timisoara(0-2).
La o zi dupa meci, Seroni s-a aratat inca marcat de cele intamplate luni seara.„Suntem cam cu moralul la pamant, dar Alexa ne-a spus ca trebuie sa mergem inainte, a incercat sa ne ridice moralul. Adevarul este ca noi am bagat echipa aici si noi trebuie sa o scoatem, iar pentru asta neaparat in urmatorul meci, la Viitorul trebuie sa castigam, altfel chiar o sa avem probleme’, a spus Seroni, care si-a asumat o parte din vina pentru infrangere :‘Eu zic ca am avut o atitudine buna cel putin in prima repriza a partidei, dar am pierdut din faze fixe si pe o greseala personala a mea, pentru ca de la mine a plecat golul doi”, a spus Seroni.
Fundasul a explicat faza din minutul 72:‘ Eu am vrut sa joc cu Petrovic si mi-a sarit mingea in centru. Apoi am vrut sa ies in pressing si Temwanjera a dat pe spatiul unde am iesit eu. Asta a fost. Ca fundas daca gresesti e grav, ca atacant nu se vede pe tabela de marcaj. Mi-am asumat greseala. Antrenorul, mi-a spus <<capul sus>>, ca se mai intampla sa gresesti, ca important e acum sa trecem peste meciul asta, sa nu ne mai gandim la ce a fost, sa vedem ce va fi in continuare”, a povestit Seroni.
Jucatorul lui ACS Poli a incercat sa explice diferenta, semnalata si de Alexa, dintre jocul echipei din prima repriza si cel din partea a doua a meciului. „Noi am incercat sa egalam,  dar ei jucau pe contraatac si noi trebuia sa facem si faza de atac si de aparare…S-a acumulat oboseala si cred ca am si cazut pe final fizic, am incercat cu mingi lungi, cu altceva, fata de ce ne-a cerut antrenorul”, a spus Seroni.
Desi distanta dintre ACS Poli si echipele de pe locurile retrogradabile s-a micsorat, Seroni refuza sa se gandeasca la pericolul retrogradarii. ‘Cred ca nu trebuie sa ne gandim la asta, trebuie sa fim o echipa cum am fost si in turul campionatului, cand nu ne-a fost frica, indiferent cu cine jucam. Tot noi am castigat cu Dinamo, cu CFR…Noi trebuie sa jucam ce am jucat si atunci, sa nu aratam ca suntem o echipa care se teme de retrogradare si sa aratam ca meritam sa fim in Liga I. Si asta inca de etapa urmatoare, pentru ca meciul cu Viitorul este foarte important. Va fi un meci de care pe care”, a conchis Seroni.