Alex Curtean: „Meciul cu Steaua e poate cel mai important de pana acum”

Mijlocasul Politehnicii Timisoara a revenit pe teren dupa cinci luni in amicalul cu Zimbru, iar in meciul cu Steaua de sambata ar putea bifa primele minute intr-un meci oficial.

Fotbalistul considera ca victoria la scor a stelistilor in amicalul cu Dacia Chisinau (4-0) nu este relevanta, dar este constient de faptul ca meciul din etapa urmatoare nu va fi deloc usor.

„Vrem sa castigam, va fi un meci greu. Steaua e o forta in campionat si sunt intr-o forma buna acum. I-am vazut si la Chisinau cateva minute. Pot sa spun ca a impresionat Maicon la acest meci, dar scorul e irelevant, nu conteaza ca noi am dat un gol si ei patru. Au fost meciuri de verificare, meciuri ca sa ne mentina in priza. Pentru ei poate e edecisiv meciul cu noi, au nevoie de puncte. Stiu doar ca va fi foarte greu, poate e unul din cele mai importante meciuri de pana acum, pentru ca noi luptam sa luam titlul. Ne e dor de Latovlevici, de Bonfim, numai ca de data asta o sa fim adversari. Nu stiu daca e un avantaj sau dezavantaj ca ne cunoastem cu ei”, a spus Alexandru Curtean.

Partida Poli Timisoara – Steaua Bucuresti este programata sambata, de la ora 19.30.

„Ar fi fost frumos sa dau gol de ziua mea, chiar si intr-un amical”

Mijlocasul timisorean a implinit ieri 24 de ani si a revenit pe teren dupa cinci luni de absenta, fiind titular in partida amicala dintre Politehnica Timisoara si Zimbru Chisinau, castigata de alb-violeti cu 1-0.

Curtean a avut cea mai mare ocazie a primei reprize din meciul de ieri, sutul sau de la marginea careului mare, in minutul 18, intalnind bara transversala a portii adverse.

„Mi-as fi dorit sa fi inscris de ziua mea dar nu a fost sa fie. Important este ca sunt refacut dupa cinci luni de inactivitate si acum pot sa joc. Nu stiu daca pot sa duc un meci intreg momentan, ma simt putin obosit, dar e firesc dupa atata pauza. Recuperarea e cea mai importanta in cazul meu. A fost un meci bun, e bine ca am avut continuitate, a fost un antrenament bun pentru meciul cu Steaua”, a declarat Alexandru Curtean.

Acesta este constient ca ii va fi greu sa-si recastige locul de titular dupa o perioada atat de lunga de absenta. „Eu joc bine pe ambele posturi, mijlocas stanga sau dreapta, dar acum e foarte greu sa-l inlocuiasca cineva pe Zicu, iar Goga a facut meciuri foate bune, a dat goluri. Eu cred ca as putea sa joc cu Steaua, totusi, chiar daca nu am facut un meci fantastic duminica”, a spus mijlocasul alb-violetilor.