Alergatorii din Kenya au cucerit semimaratonul SportGuru Timisoara 21k

Sportivii africani au ocupat intreg podiumul masculin al celei de-a doua editii a semimaratonului SportGuru Timisoara 21k, desfasurat la Timisoara in weekend.

Locul 1 a fost ocupat de Matheka Benard Muinde, intr-o ora sase minute si doua secunde, locul 2 de Rotich Mark Kipchumba, iar pe treapta a 3-a Kirui Simon Kiprugut, in timp ce la feminin s-a impus tot o sportiva din Kenya – Matebo Ruth Chemisto, care a fost urmata de alergatoare romance

Cursa de 10 kilometri a fost adjudecata de un alergator maghiar, Gregor Laszlo. La feminin s-a impus Adela Baltoi.

Mii de alergatori au luat parte in acest an la competitie. Premiile au fost in valoare de 7.000 de euro.