Alb-violetii, revin la scorul favorit, 1-0. ASU Politehnica Timisoara, victorie importanta in liga secunda

TIMISOARA. „Echipa suporterilor” a obtinut un succes vital in etapa a 16-a, impotriva unei echipe din subsolul clasamentului, FK Csikszereda. Banatenii au dominat partida si s-au impus cu scorul lor favorit din sezonul trecut, 1-0. Violetii sunt la al doilea succes consecutiv, dupa tot un 1-0, in restanta de miercuri de la Buzau.

Prima parte a produs putin fotbal. Oaspetii au avut o singura ocazie, chiar in primul minut, apoi banatenii au preluat controlul si au avut o serie de cornere, fara rezultat. De notat, accidentarile lui Ungureanu si Schieb, ambii jucatori din linia mediana fiind in locuiti fortat inca inainte de pauza.

Mitanul secund a fost insa mult mai alert. Violetii au inceput decisi partea secunda, iar Alin Ignea a reusit un gol superb, cu capul, in minutul 50, dupa o centrare a lui Dros. Banatenii nu au facut pasul inapoi, Mera a avut doua posibilitati de a marca, iar Axente a trimis mingea in trasversala din lovitura libera. Oaspetii nu au reusit sa deschida apararea bine pusa la punct a banatenilor, iar 1-0 a ramas pana la final.

O victorie importanta, a cincea din acest sezon, iar Politehnica este acum, cu 20 de puncte, la cinci lungimi de locul 3, care ar merge la baraj, dar si la patru puncte departare de locul 16, primul sub linia supravietuirii.

ASU Politehnica: Murariu – Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Chereches – Dros, Ignea – C. Popescu (F. Trip 90+2), Ad. Ungureanu (Zabun 34), Schieb (Vidrasan 39) – Axente.

In etapa viitoare, intermediara, elevii lui Tavi Benga, care a debutat cu o victorie la Politehnica, vor juca pe terenul Ripensiei, apoi in weekend cu Sportul Snagov.