Al doilea esec pentru CH Politehnica in Liga Nationala. Alb-violetii au pierdut la 6 goluri diferenta meciul cu Dinamo

Dupa infrangerea suferita pe teren propriu in derbyul Banatului cu CS Caras-Severin, trupa lui Constantin Stefan a fost invinsa si de Dinamo, in partida disputata duminica, in noua sala a bucurestenilor.

Banatenii au inceput bine jocul din cea de-a doua etapa a Ligii Nationale si in minutul 8 au avut 4 goluri avans(2-6). Eliminarea lui Chikovani i-a ajutat insa pe bucuresteni sa se apropie la un singur gol (6-7,in minutul 11). Totusi, banatenii au reusit sa se mentina  in avantaj pana in minutul 17, dar a urmat o noua eliminare, de aceasta data a lui Santeiu, iar Dinamo cu trei reusite consecutive ale lui Sandru, ultima din 7 m, a trecut prima oara la timona(11-10, 19′).
Petkovic a ratat egalarea, trimitand in bara din 7 metri(min.21), apoi  Chikovani a fost eliminat din nou, iar alb-rosii s-au distantat la trei lungimi pana in minutul 24(14-11). Ajutati de paradele lui Vasiliu, elevii lui Constantin Stefan au redus ecartul la un singur gol pana la pauza(15-14) si nimic nu parea pierdut. Mai ales ca imediat dupa reluarea jocului, CH Politehnica reusise sa revina la conducere dupa reusitele lui Kaftin(16-17, min.34), insa doar pentru moment, pentru ca apoi timisorenii au inceput sa cedeze treptat teren, iar scorul a ajuns la 23-18 pentru gazde pana in minutul 41.
Alb-violetii nu au reusit sa profite nici de superioritatea numerica de care au avut parte dupa ce ce Rapciuga si Mocanu de la Dinamo au fost eliminati temporar, odata cu Irimias. Echipa lui Sebastian Bota a profitat de caderea formatiei banatene , iar Dragomir si-a adus si el aportul prin interventiile sale, Dinamo ajungand la un avans de 7 goluri(29-22), pentru ca in final sa se impuna cu 31-25.
Kaftin a fost cel mai bun marcator al Politehnicii la Bucuresti cu 7 reusite.
Ramasi fara punct castigat, dupa doua etape, handbalistii timisoreni se pregatesc sa intalneasca joi Steaua, o alta echipa care nu a cunoscut victoria in acest debut de campionat.