Adversari redutabili pentru echipele din Timis, in Cupa Romaniei. Duel cu repetitie pentru Poli, joc infernal pentru Banat Girls

TIMISOARA. Federatia Romana de Fotbal a decis meciurile din  sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal feminin, iar cele doua echipe din Timis au parte de adversari dificili.

Politehnica Timisoara va merge din nou la Giurgiu pentru un duel cu Carmen Bucuresti. Formatia alb-violeta s-a impus in ambele meciuri cu echipa de la malul Dunarii in aceasta stagiune, jucate tot pe terenul echipei pregatire de Raluca Sarghe. A fost 1-0 in sezonul regular si 3-2 in play-off, dupa ce gazdele au condus cu 2-0.

Carmen Bucuresti este calificata in aceasta faza a competitiei pentru a treia oara, dupa ce s-a intamplat acelasi lucru in sezonul 2019-2020, intrerupt de pandemie, si in 2020-2021, cand a pierdut in fata gruparii Vulpitele Galbene Roman. In stagiunea trecuta Carmen a fost eliminata in optimi de CSM Alexandria.

Politehnica Timisoara este la prima prezenta in sferturile de finala ale Cupei.

Banat Girls are parte de o misiune mult mai dificila. Fetele pregatite de Liviu Ivasuc vor primi in sferturi vizita detinatoarei trofeului, Universitatea Olimpia Cluj.
In acest sezon formatia timiseana a pierdut cu 4-0 in sezonul regulat al Ligii, in partida jucata la Iclod. In playoff, cele doua echipe urmeaza sa se intalneasca in 1 aprilie.

In celelalte doua meciuri din sferturile Cupei Romaniei, candidatele la promovare Farul Constanta si Gloria Bistrita se vor intalni in meci direct pe terenul gruparii dobrogene, iar echipa de liga a III-a Rapid Bucuresti va primi vizita celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc.

Duelurile din aceasta faza a intrecerii knock-out vor avea loc in 14 aprilie.