ACS Poli Timisoara si-a intarit ofensiva. Cristi Bud a semnat cu formatia timisoreana

TIMISOARA. Dupa ce in weekend-ul trecut l-a adus pe Miguel Bianconi, ACS Poli a reusit al noualea transfer din aceasta vara si a mai adus un coleg pentru varful brazilian.

Cristian Bud a semnat pe doi ani cu ACS Poli Timisoara si se va alatura sambata lotului aflat in cantonament la Poiana Brasov.

Bud a jucat in sezonul trecut la CFR Cluj si a evoluat si in meciurile impotriva Timisoarei. Atacantul de 32 de ani a si inscris pentru ardeleni in remiza 1-1 de la Timisoara din etapa a sasea. In returul sezonului regulat a evoluat timp de 79 de minute, fara sa reuseasca sa inscrie. Bud a evoluat impotriva lui ACS Poli si in meciul din Cupa Romaniei, din sferturile de finala ale intrecerii, insa in acel meci a intrat in teren in minutul 63. Atacantul a executat cel de-al saselea penalty din acea intalnire, si a inscris, insa echipa sa nu s-a calificat mai departe.

In sezonul precedent Bud a avut 41 de prezente in tricoul CFR-ului din Cluj pentru care a inscris de 16 ori si a incasat si 8 cartonase galbene.
In cariera, in afara lui CFR Cluj, varful de atac a mai evoluat si pentru Liberty Oradea, Gaz Metan Medias, Crisul Oradea, Debrecen, Pandurii Targu Jiu si Viitorul Orhei.
In acest moment, ACS Poli Timisoara are in lot cinci atacanti: Miguel Bianconi, Octavian Draghici, Pedro Henrique de Santana Almeida si Sebastian Velcota.