ACS Poli Timisoara pierde la Arad un meci din care putea scoate mai mult. Situatia echipei, dramatica

TIMISOARA. Etapa a 24-a din liga secunda a propus un duel interesant pentru fanii fotbalului din Vestul tarii. UTA Batrana Doamna a intalnit ACS Poli, intr-un fel de derby „al clonelor”, jucat de o formatie fara griji contra alteia aflata intr-o stare disperata.

Surprinzator, sau poate nu, ACS Poli a inceput perfect si Bilia a deschis scorul, dupa un corner executat de Rogoveanu, inca din minutul 3. Violetii, astazi intr-un echipament destul de ciudat, care nu are nicio legatura cu istorai clubului, alb, portocaliu, negru, au ramas in atac si au pus multe probleme unei echipe foarte experimentate. Sidorenco si Badauta l-au remarcat pe portarul Bodea la aceeasi faza, apoi Badauta a prins un sut excelent, care insa a lovit bara. Aradenii au replicat prin Miculescu, Rus si Kanda, dar la pauza s-a intrat cu 0-1.

In partea secunda treaba a stat altfel. Deloc surprinzator, gazdele au intors scorul, profitand de faptul ca oaspetii au facut pasul in spate. David Miculescu, fiul unui polist si utist celebru, Vali Miculescu a egalat in minutul 53, iar Ciucur a facut 2-1, cu un sut deviat in minutul 76. Pe final, ACS Poli a cautat egalarea, dar nu a mai gasit-o, iar echiopa banateana este din ce in ce mai aproape de liga a III-a, deoarece cele doar 14 puncte adunate pana acum sunt foarte putine pentru a mai spera la salvare.

UTA: Bodea – Cr. Costin, El Hasni, Seroni, Copaci – Melinte, I. Neagu – Ciucur, Miculescu, Kanda – Rus (cpt.). Au mai jucat: Matei, Stahl, Hrezdac.
Antrenor: Ionut Popa

ACS Poli: D. Moldovan – Bilia, Paramatti (cpt.), Uyi, Vl. Olteanu – Rogoveanu, D. Munteanu, Manolache – Buzan, Badauta, Sidorenco. Au mai jucat: Ghidurea, Tigirlas, Calugher