ACS Poli Timisoara pierde cu Aerostar si este ca si retrogradata in liga a treia

TIMISOARA. Un singur gol a fost suficient pentru a o trimite pe ACS Poli Timisoara in liga a III-a, cu toate ca mai sunt 4 runde pana la finalul campionatului.

Singura reusita a intalnirii de la Bacau a venit inca din minutul 4 al intalnirii. Buhacianu a centrat din partea stanga, iar Catalin Vraciu a trimis in plasa portii timisorene din 6 metri. ACS Poli a trecut la carma partidei dupa gol, elevii lui Valeriu Rachita avand oportunitatile importante de a inscrie.

Mai intai Calugher a trimis peste poarta din pozitie buna, pentru ca dupa numai patru minute, mingea sutata de acelasi fotbalist sa fie respinsa de sub transversala de portarul bacauanilor. Dupa o jumatate de ora de joc Sidorenco scapa pe contratac, insa mingea trimisa de el este prinsa fara probleme de Muntean. Si oaspetii au avut posibilitatea sa inscrie golul 2, insa sutul lui Buhacianu a lovit stalpul portii timisorene.

Partea a doua a fost una echilibrata. Aerostar s-a multumit sa apere rezultatul de pe tabela, in timp ce timisorenii au reusit sa se mai apropie periculos de poarta bacauana o singura data. In minutul 63 Stere a sutat din intoarcere, insa timisorenii au avut ghinion si mingea a lovit transversala. ACS Poli a incheiat partida si cu un om in minus, dupa ce Uyi a vazut al doilea galben.

S-a incheiat 1-0, iar ACS Poli ramane cu 26 de puncte in cont cu 4 runde inainte de final. Banatenii sunt la 12 puncte de locul ce asigura salvarea, iar in runda viitoare primesc vizita celor de la FC Arges.