ACS Poli Timisoara invinsa si de Petrolul. Formatia timisoreana preia lanterna rosie a ligii secunde

TIMISOARA. Nu a fost sa fie nici de aceasta data. ACS Poli a pierdut meciul sustinut pe stadionul Electrica cu Petrolul Ploiesti, 0-1 (0-0) si a cazut pe ultimul loc, cu doar 5 puncte obtinute in 17 jocuri.

Partida dintre echipa care anul trecut era in prima liga si formatia ce evolua in aceeasi perioada in liga a III-a a fost echilibrata. Un joc de lupta, de uzura, fara prea mult spectacol. Ploiestenii au dominat la posesie prima parte, dar nu au avut ocazii clare, ele lipsind si la cealalta poarta.

Faza care a rezolvat partida s-a petrecut in minutul 52. Atunci Marinescu a centrat in careu, iar Motreanu din dorinta de a degaja balonul l-a lovit pe Stefanescu, iar arbitrul, aproape de faza a dictat penalty. Experimentatul Marinescu l-a pacalit pe Smaranda si a inscris pentru 1-0, singurul gol al partidei.

Banatenii s-au aruncat in atac, dar nu au avut forta sa egaleze. Cel mai aproape de gol a fost Melinte, care a sutat excelent de la 20 de metri, in prelungiri, insa Tordai a scos in corner. Atat despre un meci destul de slab, care duce insa Petrolul pe locul 2, iar ACS-ul pe ultima pozitie.

Echipa banateana are meci greu si etapa viitoare, vineri, la Mioveni.

ACS Poli: Smaranda – Motreanu, Melinte (cpt.), Basic, Filip – Golda, D. Codrea, Harut, Birnoi – Stere, Draghici. Au mai jucat: Keita si Dobrincu.