ACS Poli smulge un punct pe terenul Petrolului. Timisorenii au incheiat la egalitate, 0-0 cu trupa lui Contra

Alb-negrii nu se intorc cu mana goala dupa saptamana petrecuta in deplasare. Daca in Cupa Romaniei au cedat clar, scor 0-2, in fata Stelei, alb-negrii au plecat neinvinsi de la Ploiesti, dupa meciul din cea de-a 13-a etapa a Ligii I.
Petrolul a inceput in forta meciul cu ACS Poli. Trupa lui Contra a avut ocazia sa deschida scorul inca din minutul 5, insa Nuno Claro a reusit sa blocheze sutul lui Teixeira. Gazdele au continuat ofensiva cu lovitura de cap, putin peste, a lui Dore(6′) si cu sutul violent a lui De Lucas care l-a lovit in mana pe Scutaru(8′), faza la care echipa ploiesteana a solicitat penalty, insa arbitrul George Radulescu nu a dictat nimic.
Timisorenii au raspuns doar printr-o lovitura libera executata slab de Belu(19′), in timp ce de partea cealalata, Petrolul si-a mai trecut in cont cateva sanse de gol. Dore si Romario au ratat, insa, de putin tinta, iar Nuno Claro a respins sutul lui Teixeira din 10 metri(21′) si a avut apoi o interventie fabuloasa in fata lui De Lucas(32′).
Timisorenii au scapat cu fata curata si in minutul 38, cand au reusit sa respinga de pe linia portii sutul lui Teixeira, iar la pauza cele doua echipe au iesit la egalitate, 0-0.
Repriza a doua a inceput tot cu gazdele in atac, Dore ratand din nou din fata portii, insa cei de la Petrolul nu au mai reusit sa mentina acelasi rimt din prima repriza.
Atat Contra cat si Sunda au incercat sa-si revitalizeze atacul, primul trimitandu-l pe Camara in locul lui Teixeira, iar tehnicianul lui ACS Poli, inlocuindu-l pe Szekely cu Furtado. Pressingul gazdelor a crescut treptat, iar in minutul 68, echipa ploiesteana a primit penalty, dupa o interventie in careu a lui Petrovic. Scorul insa avea sa ramana tot 0-0 si dupa aceasta faza pentru ca Dore a executat slab lovitura de la 11 m, iar Nuno Claro a parat.
Nici Hoban  nu a avut mai mult noroc, tintind bara in minutul 74. Trupa lui Contra a fortat pe final obtinerea celor 3 puncte, dar timisorenii au rezistat asaltului gazdelor si chiar au avut ocazia sa dea lovitura la actiunea lui Belu, insa acesta a pierdut un tempo si a fost deposedat.
Alb-negrii au inchieat meciul in zece, Keita vazand al doilea ‘galben’ si implicit cartonasul rosu in minutul 84 si au facut fata cu greu celor 7 minute de prelungiri, dar au reusit sa plece cu un punct de la Ploiesti.
VEZI AICI DE CE S-AU CONTRAT AUREL SUNDA SI COSMIN CONTRA DUPA MECI!