ACS Poli, la ultima reprezentatie in fata timisorenilor din acest an. Velcea: Vrem sa ne consolidam pozitia in clasament

Echipa timisoreana joaca din nou in campionatul Ligii a II-a, dupa o pauza de trei saptamani. Meciul de sambata cu FC Maramureş Universitar Baia Mare este si ultima partida oficiala, pe teren popriu, din acest an, pentru ACS Poli.

”Revenim dupa aceasta mini-pauza fortata pe care am avut-o in campionat din cauza retragerii adversarelor  si ne asteapta un meci important, poate chiar cel mai important meci al nostru de pana acum, pentru ca trebuie sa incercam sa profitam de culoarul excelent, pe care ni l-am creat singuri pana in acest moment. Vom intalni la Timisoara o echipa care este intr-o forma buna, care cu siguranta va veni sa incerce sa scoata un rezultat pozitiv.

Mai avem doar doua meciuri pana la sfarsitul turului si vrem sa ne consolidam pozitia in locurile 1-2, care sunt promovabile. Suntem intr-un potential bun al echipei si fizic si tehnico-tactic si medical si, in acest moment, putem spune, chiar si financiar” a spus antrenorul Vali Velcea, care pentru meciul de sambata se confrunta si cu cateva probleme de lot, in conditiile in care  Nohai si Seroni sunt suspendati, pentru cumul de galbene, iar Szekely si Poparadu sunt accidentati.

Ne asteapta un meci greu, dar daca suntem concentrati si punem in aplicare tot ce facem la anretrenament putem sa ne facem jocul usor. Trebuie, insa, sa  muncim si  sa fim seriosi din minutul 1 pana in minutul 90, pentru ca intalnim o echipa care o sa urmareasca sa scoata cel putin un egal, iar noi trebuie sa fim foarte concentrati si atenti pe fiecare minge. Noi, jucatorii suntem pregatiti dupa aceasta pauza, toti asteptam sa facem un meci bun, stim ca este ultimul joc in fata suporterilor si vrem cele trei puncte”, a spus si Eugen Miculescu, care la meciul cu Baia Mare ii va lua cel mai proabil locul lui Seroni in defensiva timisoreana.

Meciul dintre ACS Poli si FC Maramureş Universitar Baia Mare, din cadrul celei de-a 14-a etape a Ligii a II-a se va disputa sambata, de la ora 15,30 pe stadionul Dan Paltinisanu.