ACS Poli invinge Bihorul cu 3-0! Trupa lui Alexa a bifat cea mai categorica victorie a sa din acest sezon

Dupa esecul de la Resita si dupa o etapa de pauza, timisorenii au revenit in forta. Banatenii s-au impus clar in fata oradenilor, care au trecut un jucator de camp in poarta pentru ultimul sfert de ora de joc.

Belu a deschis scorul in meciul disputat sambata dupa-amiaza pe stadionul Dan Paltinisanu, reluand mingea in poarta, dupa o lovitura libera executata de Lazar(19′). FC Bihor a incercat sa reactioneze prin timisoreanul Ciprian Straut, insa sutul acestuia a trecut pe langa bara din dreapta a portii banatenilor, aparata de aceasta data de Smaranda(24′). ACS Poli a inscris din nou peste 5 minute, dar golul lui Pedro Henrique a fost anulat pentru un hent al brazilianului. Inainte de a pleca la cabine, Belu putea majora totusi scorul, insa a trimis peste poarta dupa un corner executat de Lazar.
In debutul partii a doua a jocului bihorenii s-au apropiat mai periculos de parta banatenilor, dar Smaranda a parat  lovitura libera executata de Sorian(59′) , iar peste 7 minute timisorenii au reusit golul al doilea.
Reusita a venit  de la Pedro Henrique, care a inscris cu un sut la coltul scurt dupa o cursa personala(61′).
Pelici a incercat sa forteze trimitand in teren in locul lui Straut, un alt jucator care a evoluat la Timisoara, Raul Speroni, dar cei care au marcat au fost tot timisorenii. Popovici a scapat spre poarta lui Fildan si a fost oprit prin faul de portarul oradenilor, iar arbitrul a dictat penalty pentru ACS Poli si l-a eliminat pe goal-keeperul lui FC Bihor. Oaspetii care operasera deja toate schimbarile au fost nevoiti sa trimita in poarta un jucator de camp, pe Stancu, care a fost invins fara probleme din lovitura de la 11 m de catre Popovici, banatenii distantandu-se la 3-0.
Acelasi Popovici ar fi putut majora si mai mult proportiile scorului in minutele de prelungire ale partidei, dar a trimis putin peste poarta.
ACS Poli: Smaranda – Belu, Bocsan, Scutaru, Neagu,  Popescu, Dragomir(53′, Poparadu), Keita, Lazar( 72′, Boldea), Pedro Henrique(63′, Popovici), Barbut.