Abraw a marcat, Abraw a ratat. ACS Poli Timisoara rateaza sansa victoriei pe terenul lui Juventus, ultima clasata

Etapa a 17-a a Ligii 1 a adus pentru ACS Poli o deplasare accesibila, pe terenul lui Juventus Bucuresti, ultima clasata din campionat, care joaca „acasa” la Ploiesti. Meci aproape decisiv pentru banateni, care in cazul unei victorii ramaneau in zona play-off si joc pe „viata si pe moarte” pentru „gazde” pentru a scapa de pozitia codasa din clasament.

Miza partidei si-a pus amprenta pe joc, evolutia celor doua combatante fiind destul de stearsa conforma cu locurile din clasament. Gruparea banateana incepe mai horatara partida si in minutul 10, Abraw, jucatorul togolez adus in aceasta toamna la echipa, a reusit sa deschida scorul cu un sut superb, de la circa 25 de metri.

Gazdele nu au avut puterea sa reactioneze dupa gol, dar nici trupa timiseana nu s-a mai remarcat pana la pauya, doar prin cateva „galbene”, astfel ca la pauza s-a intrat cu 0-1.

ACS Poli a gestionat bine inceputul partii secunde, dar odata cu trecerea timpului a facut „inevitabilul” pas inapoi. Dupa ce Abraw a ratat sansa golului victoriei in minutul 79, gazdele s-au aruncat in atac, Tara a irosit sansa egalarii, dar a contribuit la golul lui Dzamalidze din minutul 82, 1-1. Imediat, Abraw a mai dat cu capul pe langa o sansa imensa de a aduce toate punctele pe Bega, iar ultimele minute s-au jucat cu garda jos, egalul nefiind o solutie pentru cele doua combatante.

In prelungiri, sutul excelent al lui Mailat a fost respins de Draghia in corner, iar la cealalta poarta, Curileac a prins incercarea de gol al lui Tara. 1-1 scor final, iar Poli pierde doua puncte mari, poate esentiale in ramanerea cu sanse reale de play-off.

Juventus Bucuresti: Draghia – Calintaru, Wallace, Benga, Carabela, Dima, Barbulescu, Bajenaru, Sesar, Zaharia, Mazarache. Au mai jucat: Dzalamidze, Tara, Petre
Antrenor: Marin Barbu

ACS Poli Timisoara: Curileac – Ciucur, Canu, Melinte, Tiganasu, Artean, Vasvari, Munteanu, Curjuric, Mailat, Abraw. Au mai jucat: Straut, Croitoru, Doman.
Antrenor: Ionut Popa