A pierdut sansa victoriei pe final. Ripensia Timisoara, aproape de trei puncte la Miercurea Ciuc

Un meci deschis oricarui rezultat, care a depasit asteptarile si care a fost spectaculos, cu suspansul dus pana in prelungirile partidei. Vorbim de jocul dintre FK Csikzereda si Ripensia, care in cele din urma s-a terminat la egalitate, 2-2. Trupa timisoreana a condus de doua ori, dar in cele din urma a fost egalata in minutul 89 de la punctul cu var si chiar putea pierde in prelungiri.

Trupa pregatita de Alex Pelici s-a dus la Miercurea Ciuc cu gandul, in primul rand de a juca fotbal, si apoi de a scoate punct sau puncte. Dupa un inceput echilibrat, dar cu un plus pentru Ciuc, banatenii au deschis scorul prin Alex Popovici, care a marcat cu sange rece dupa o actiune cursiva a vizitatorilor, minutul 18. Gazdele s-au aruncat in atac si dupa o greseala a lui Caius Lungu au egalat prin Kalman in minutul 30. Acelasi Lungu a centrat apoi perfect pentru Voinea, care a inscris pentru 1-2, minutul 35, aceasta fiind si scorul pauzei.

Partea sceunda a produs spectacol la ambele porti. Ciucanii au ratat prin Kalman și Barta, dar si banatenii puteau inscrie prin Chera si Toma, aceasta din urma trimitand balonul in bara. Mai mult, Ripi a avut si un gol anulat pe motiv de ofsaid. Pe final, in minutul 89, centralul Robert Avram din Pitesti a acordat destul de usor un penalty pentru gazde in minutul 89. Magyari a transformat, apoi acelasi jucator putea aduce victoria gazdelor, dar a tras in prelungiri peste poarta, din pozitie buna. Era prea mult…

Asadar, Ripensia si-a indeplinit obiectivul, neinvinsa in aceasta deplasare, dar ramane micul regret ca se putea mai mult.

Ripensia: Paduraru – C. Lungu, Hecsko, Tinc, C. Toma (cpt.) – T. Calin, Stoi – Al. Popovici, M. Fotescu, Chera – Voinea
Rezerve: Mociu – Ad. Popa, Al. Neagu, Vasluian, M. Staicu, Monea, Vl. Tudorache
Antrenor: Alexandru Pelici