A doua infrangere pentru BC Timisoara in Liga Nationala. Leii au cedat in fata clujenilor. Vezi VIDEO!

Dupa ce au pierdut la limita, in deplasare in fata Energiei Rovinari, elevii lui Predrag Badnjarevici au fost invinsi si pe teren propriu de catre U Mobitelco Cluj Napoca.

Oaspetii au preluat conducerea inca din primul sfert pe care l-au castigat cu 27-19, dupa ce in minutul 7 au avut un avantaj de 11 puncte(22-11).
Timisorenii au recuperat din diferenta, au marcat 23 de puncte si au castigat sfertul doi,la pauza clujeni avand un doar un punct avans, 43-42.
La inceputul celui de-al treilea sfert, BC Timisoara a preluat conducerea (44-43), insa numai pentru cateva minute,pentru ca situatia pe tabela s-a inversat din nou. Oaspetii au trecut iar la timona si pana in minutul 29 au refacut diferenta de 11 puncte pe care au avut-o in primul sfert (57-68).Avantajul clujenilor a ajuns si la 12 puncte in minutul 39(75-87), pentru ca scorul final sa fie stabilit in cele din urma la 79-89.

Dominique Archie a fost cel mai bun marcator al timisorenilor cu 20 de puncte, urmat de Zlatko Jovanovic cu 18, in timp ce de la oaspeti s-au remarcat Hristo Yanchev Nikolov si Derek Steven Wright Jr cu cate 21 de puncte marcate.

Vezi mai jos video de la partida BC Timisoara-U Mobitelco Cluj Napoca.