6 jucatori de la Timisoara au reprezentat Romania in meciul cu Franta de la Mondialul din Marea Britanie

Romania pierde, asa cum era de asteptat primul meci din grupa de foc de la Mondiale, contra Frantei. Stejarii nu au facut un joc rau, evoluad bine in prima repriza, dar valoarea „cocosilor galici” si-a spus cuvantul. A fost 38-11 pentru Franta, intr-un meci in care au evoluat si 6 jucatori de la Timisoara Saracens.

Poparlan, Lemnaru si Kinikinilau au inceput ca titulari, Radoi, Calafeteanu si Burcea au intrat in partea secunda. In plus, au mai evoluat Fercu si Pungea, jucatori care au plecat de la Timisoara la cluburi din strainatate.

Prime 30 de minute foarte bune pentru stejari, care au jucat de la egal la egal cu vicecampioana mondiala Franta, in multe momente chiar mai bine. Cu mult curaj si ambitie, romanii au pus presiune pe adversar care s-a aparat minute bune in propriul 22. La 3-3, Vlaicu chiar putea duce Romania in avantaj, dar a gresit tinta la o lovitura de pedeapsa din pozitie buna. Apoi, in minutul 30, stejarii au pierdut pe repunerea lor o gramada, iar la faza construita de francezi, Paulica Ion a vazut galbenul, iar mult mai titratul adversar a stiut sa profite la maximum. Sofian Guitoune si Yannick Nyanga au reusit eseuri la colt transformate de Morgan Parra din pozitii extrem de grele. Romanii si-au revenit pe final de repriza si Vlaicu si-a trecut in cont a doua transformare, 17-6, o diferenta prea mare pentru ce s-a petrecut in teren timp de 40 de minute.

In partea secunda, francezii au dominat ostilitatile, in ciuda unei aparari bune ale romanilor care au mai rezistat 25 de minute. Apoi, un eseu foarte discutabil reusit de Guitone a turnat plumb in ghetele alor nostri. Au mai urmat eseuri franceze, iar in cele din urma diferenta a fost clara, cu toate ca Romania a avut multe momente bune in acest debut de foc care l-a avut. Mai mult, stejarii au reusit un frumos eseu (de onoare) prin Vali Ursache.