20 iunie 2000, ultima victorie a Romaniei intr-un turneu final. Doi banateni reuseau goluri antologice

Pe 20 iunie 2000, nationala Romaniei se impunea in fata Angliei, 3-2, la EURO 2000, dupa un meci memorabil disputat la Charleroi, in Belgia. Atunci, banateanul Cristi Chivu reusea primul sau gol pentru nationala. Si ce gol! Era cantecul de labada al unei Generatii extraordinare, a lui Hagi, care bifa al 5-lea turneu final din 6 posibile in acea decada.

Romania era obligata sa invinga Anglia, era un joc cu calificarea in sferturi jucat pe masa, tricolorii luand doar un punct cu Germania si pierzand in prelungiri cu Portugalia. In minutul 22, nationala condusa de Emerich Ienei deschidea scorul prin Cristi Chivu, care marca primul gol pentru nationala.

Englezii au egalat prin Alan Shearer, iar Owen a marcat pentru a-i duce pe britanici in avantaj. Imediat dupa pauza, un alt banatean, Dorinel Munteanu a egalat cu un sut de la marginea careului, iar meciul parea ca se indreapta spre un egal, care ar fi eliminat ambele echipe. Tricolorii au fortat pe final si golul victoriei a fost marcat de Ionel Ganea, in minutul 89, dintr-un penalty obtinut de Viorel Moldovan, dupa un duel cu Phil Neville.

Dupa EURO 2000, Romania a mai participat la EURO 2008 si 2016, dar fara sa obtina o victorie.

Echipele de start ale acelui meci de neuitat au fost:

Anglia: Martyn – G. Neville, Campbell, Keown, P. Neville – Beckham, Scholes, Paul Ince, Wise – Shearer, Owen

România: Stelea – Contra, Filipescu, Popescu, Chivu – D. Petrescu, Galca, Munteanu, Ad. Ilie – Moldovan, Mutu