2 constructori vor să schimbe fața Pieței Mocioni din Timișoara. La finalul lucrarilor de 11 milioane de euro, șoferii vor merge pe o singură bandă, iar prioritate vor avea pietonii și bicicliștii

TIMIȘOARA. Etapă importantă în licitația lansată de primărie pentru găsirea unui constructor caredea o nouă față zonei Piața Maria – Piața Mocioni (cunoscută de timișoreni și drept Piața Sinaia ori Piața Kuttl).

Au fost depuse două oferte din partea constructorilor interesați să preia lucrările de regenerare urbană.

Este vorba despre: compania PORR Construct (care se ocupă si de lucrările din Traian) și asocierea Semarc A Z Construct (lider) cu E-One Holding, Sylc Con Trans, Flash Lightning Services, Automagistral-Pivden.

Ofertele au intrat în evaluare tehnică la Primăria Timișoara.

Intreg proiectul este estimat la 45.641.027 lei fără TVA, adică peste 11 milioane de euro cu TVA, dintre care 7 milioane fonduri europene.

Pe porțiunea de drum dintre piețele Maria și Sinaia, mașinile vor circula pe o singură bandă, și nu pe două, cum se întâmplă în prezent

Conform documentațiilor realizate de specialiștii de la firma angajată de municipalitate regândească această zona, vor fi mai multe spații verzi și zone pietonale, piste de biciclete și doar o singură bandă auto pe sens, iar cea de-a doua va fi dedicată în exclusivitate mijloacelor de transport în comun.

Întregul proiect este concentrat pe prioritizarea pietonilor și bicicliștilor, dar și al tranformării zonei întruna de promenadă, dedicată locuitorilor și turiștilor, spun reprezentanții Primăriei Timișoara.

Bulevardul 16 Decembrie va deveni unul cu o singură bandă pe sens pentru mașini și una dedicată autobuzelor. Bandă rutieră va fi îngustată. Bandă de transport public va fi suprapusă peste linia de tramvai pe toată lungimea până în dreptul Splaiului Nistrului (a vrut să zică Splaiul Tudor Vladimirescu, n.r.) și, undeva din dreptul intersecției cu Timotei Cipariu, cu Zugrav Nedelcu, trotuarele vor fi lărgite cu 3 m. Astfel, în zona Pieței Maria, spațiul public va fi mult mai amplu”, a explicat viceprimarul Ruben Latcau în urmă cu câteva luni, când le-a arătat timișorenilor cum este gândită viitoarea Magistrala Verde din Sagului până în centru.

Așadar, zona de intervenție din proiectul de regenerare urbană Piața Mocioni include Bulevardul 16 Decembrie 1989 (tronsonul dintre Splaiul Tudor Vladimirescu și Piața Mocioni), Piața Maria, Piața Mocioni, precum și intrările de pe străzile adiacente: Gheorghe Doja, Miron Costin, Timotei Cipariu, Zugrav Nedelcu, Moților, Ady Endre, Emanoil Gojdu, August Treboniu Laurian și Ion Heliade Rădulescu.

***

Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!

Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la [email protected],  pe FB sau pe contul nostru de Instagram!

CITESTE SI: Afli primul tot ceea ce se intampla cu adevarat important in Timisoara si in regiune cu Aplicatia de stiri Opinia Timisoarei. 3 tipuri de alerte te tin mereu conectat la evenimente. Descarca gratuit Aplicatia OT aici!

Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

    Pareri

  1. Dragă Fritz, nu era vorba că începe șantierul la Piața Traian în decembrie 2025?? Iara vorbe în vânt…

    • Face Fritz ciuciu regenerare minciuni 😂😂

    • Insinte de a va apuca da Marile realizari, propun PMT:
      – intocmirea statisticii cu “gropile din pavajul straziloir” pe cstegorii, si studiul efectul acedtora asupra ..vitezei de circulatie,.. poluarii , costurilor de reparatie a masinilor , cu statistici detaliate ,( pretul nu contesza)
      – repararea acestor “mici- dar f. numeroase gropi cu adancime de psna la 0.2 m
      La nevoie se poate acorfa asistenta.

  2. Vai ce tâmpenie. Poate ne deșteptăm la următoarele alegeri locale și nu mai votăm cu bicicliști cretinoizi

  3. Cadoul maestrului Fritz pentru sluga sa Lațcău care și-a cumpărat un imobil istoric în zonă la preț de apartament în bloc construit înainte de ‘89 și acum vrea stradă renovată dar și trafic diminuat ca să nu fie deranjat. Dar așa se întâmplă când nici jumătate din alegători nu se prezintă la vot, iar primarul este ales dintr-un singur tur cu nici 21% din voturile total posibile.

  4. Descarcarea dinspre Calea Sagului, MORTUA EST.
    Plus colaterale. Despre trairile care vin peste locatarii zonei, nici nu mai merita sa vorbim.

    • Un proiect de regenerare a materiei cenusii a domnului Spritz pe cand.

      • Ce s-a mai ales cu proiectul de “2 min 41 sec ” de accelerare de pe bv. Tache Ionescu Fabric – Centru??
        Aici – proiectul de fata – va fi sigur mai rau. Nu se discuta nimic despre deversarile dispre – catre zonele limitrofe. Problema cheie! Sau astea dispar in ceata??
        Nota. Sigur nu vor dispare gropile din carosabil!

  5. Bine vă face!

  6. M-aș bucura să lase infrastructura așa cum îi (friz)
    Aparent nu au nici cea mai mică legătură cu ce are nevoie orașul !….

  7. Arata foarte bine, sper sa nu existe intarzieri si sa se apuce de treaba! astept si zona Traian sa intre in reparatii. Ar fi fain daca ar devenii pietonale si restul strazilor ramase din zona pietei unirii

  8. Numai idioți conduc orașul.

  9. Genial! Regenereaza si bd. 16 decembrie. Banda 2 pentru autobuze, banda 1 ramane pentru masini si… parcare la ora 8 si 12 pentru parintii care transporta copiii la Colegiul Banatean.

    • corect. pe strada dimitrie gusti langa politia judeteana sunt indicatoare de oprire interzisa cu mesajul “cu exceptia lucratorilor M.A.I. in intervalul 7.00 16.00” deci oprirea interzisa cu exceptia parintilor in intervalul 7.45-14.45

  10. Un tembel de edil s-a gandit sa schimbe numele pietei din Karoly Kuttel in Mocioni! Probabil invidios pe Kuttel ca a facut ceva pentru oras in vremea lui. Se stie ca Karoly a introdus tramvaiul cu cai in oras si ca face parte din careul de asi ai primarilor Timisoarei.

    • despre Mocioni asta nu stii nimic, nu? Pff, pai vad ca ai net, foloseste-l! Asta e, se tot schimba denumirile de-a lungul timpului, schimbarea asta fiind una chiar acceptabila!

    • sa se fi pastrat niste denumiri?
      Eu ii zic Sinaia, dar na, e bine si Mocioni.
      Iar careul de asi e cel votat prostocratic de cetateni: Oancea, Ciuhandu, Robu, Spritz; Sper ca Latrau sa fie urmatorul! Sau Romocean, de ce nu?🤡😁🤡
      Prostocratia se plateste! Ghinion!

    • Calea Aradului se va numi Calea Robului sau Nicolae Robu

  11. Care turisti si care biciclisti? la fel ca pista de pe Banatul-Budai Deleanu…nu o foloseste nici dracu’…oamenii tot nu vor renunta la masini si in plus Iosefinul cu asa zisa zona de promenada nu ofera nimic, gunoaie, oameni ai strazii si cladiri care stau sa pice…alta regandire de nota bene la viitoare alegeri…bulevardul 16 Decembrie arata mai rau ca in Sarajevo si asta de vreo 20 ani dar administratia creeaza conditii pentru turisti, sa aibe o noua zona de promenada…hai sa fim seriosi, nu gasesti o parcare in tot centrul de dimineata pana la ora 4…eu unul m-am cam saturat dar aia e, ne-a depasit de mult si Aradul din pacate.

  12. Dupa cate am inteles exista studii de fezsbilitate ptr amenajare.
    Intrebare: ne poate comunica P.M.T. , dl vice Primar, care va fi incarcarea strazilor adiacente.cu autovehicole din zone / orase satelit limitrofe si mult-limitrofe???
    Un exemplu: la ora aceasta strazile Brasov, V. Madgearu, , Treboniu L. , Remus ,…. pta Plevnei si adiacente sunt ocupate 120 % intre orle 8 – 18.00 , 19,00 din lipsa locurilor de parcare.
    Ce este de facut? Sau se ridoca din umeri si se dau rezultatele unor statistici de valoare , de credibilitate ==> 0.0.
    Ne-ar bucura rezultate credibile POZITiIVE (nu din maneca)

    • In cazul de fata, includerea zonelor adiacente, cu regimurie dinamice de circulatie / stationare a vehiculelor – ptr diferite zone orare/sezoane nu este simpla dar nici imposibila.
      Un studiu minimal de genul “2 min 41 sec” nu va mai fi acceptabil !
      Cei de facut? Apelarea specialistilor cu expertiza in modelarea dinamicii, simularea dinamicii pe zone si ore ptr varia situatii .
      Batutul pe ” burta ” ptr situatia analizate de regim statioar , dupa ureche nu va produce concluzii pertinente ptr. realitatra viitoare si nici solutii vianile
      Succes PMT, SUCCRS D.LUI PRIMAR/ VICE-PP si asteptam concluziile inclusiv, accesul la aceste studii.