18-0! Politehnica Timisoara isi depaseste propriul record in Liga Nationala de fotbal feminin, dupa meciul cu Galatiul

TIMISOARA. Antrenament cu public pentru Politehnica Timisoara in meciul cu Universitatea Galati, ultimul pentru timisorence inaintea derby-ului cu Universitatea Olimpia Cluj.

Fotbalistele alb-violete nu au stat mult pe ganduri si au deschis scorul inca din minutul 2, prin Teodora Meluta, aceeasi fotbalista care a facut si 2-0. Politehnica a continuat sa inscrie, iar la pauza tabela arata 9-0 pentru banatence, cu toate ca scorul putea fi mult mai mare avand in vedere ca timisorencele au mai si ratat ocazii bune de a inscrie. Fotbalistele pregatite de Mirel Albon nu au ridicat piciorul de pe acceleratie nici in partea a doua, cand au mai punctat de alte 9 ori.

S-a incheiat 18-0, iar pentru gazde Bianca Ienovan a semnat 4 dintre reusite. Larisa Grigore a incheiat intalnirea cu un hattrick, in timp ce Teodora meluta, Florentina Ancas, Nikolina Cakovic si Nikoleta Kurja au incheiat cu cate o dubla. Cate un gol au inscris Emilin Araujo, Roxana Mirea si Cristina Sucila.

Astfel, Politehnica si-a depasit recordul de goluri stabilit in urma cu doua etape, cand a inscris de 17 ori in poarta echipei din Baia Mare. De asmenea, formatia alb-violeta ramane fara gol primit si dupa aceasta etapa.

Tot sambata, intr-un meci disputat la Iclod, Universitatea Olimpia Cluj a invins cu 4-0 o alta reprezentanta a Timisului in prima liga de fotbal feminin, Banat Girls.

Poli si Olimpia se intalnesc runda viitoare tot la Iclod, iar inaintea intalnirii au fiecare cate 15 puncte.