1 Iunie, cea mai frumosa zi. In urma cu 40 de ani, Poli Timisoara producea socul. A invins Steaua si a cucerit Cupa Romaniei. Foto si video

TIMISOARA. 1 Iunie 1980 este o zi marcata cu aur in calendarul fiecarui suporter polist. Atunci, ca de obicei impotriva tuturor, Poli reusea sa invinga Steaua in finala Cupei Romaniei, desi organizatorii „scrijelisera” deja numele echipei militare pe ravnitul trofeu. A fost o finala de poveste cu un gol decisiv marcat in prima repriza de prelungiri de inegalabilul Dan Paltinisanu.

In urma cu doua sezoane, in Liga 1, Poli a fost foarte aproape de a castiga titlul, adjudecat pana la urma de Argesul lui Dobrin in fata Stelei. Au urmat campionate in care violetii au terminat la mijlocul clasamentului, dar acea generatie legendara merita mai mult. Povestea Cupei din sezonul 79/80 a inceput pentru echipa studenteasca in Banat, mai exact pe 9 decembrie 1979, la Otelu Rosu, Poli castigand la limita cu 1-0. A urmat o victorie cu acelasi scor in fata lui ASA Targu Mures, in optimi pe teren neutru la Deva, pe 24 februarie 80. In sferturi, la Sibiu pe 16 aprilie, Poli trecea de Gloria Bistrita, 2-1, pentru ca in semifinale pe 28 mai la Ramnicu Valcea, echipa pregatita de profesorul Ionescu sa invinga la lovituri de departajare pe Rapid, dupa 1-1 la sfarsitul celor 120 de minute.

Si ajungem pe 1 iunie 1980 cand pe stadionul 23 august, Poli intalnea marea favorita, Steaua, echipa ce pierdea titlul de campioana al Diviei A, la golaveraj in fata Craiovei. Militarii doreau trofeul de consolare si aveau o generatie extraordinara cu Iordache, Iordanescu, Tudorel Stoica, Ion Dumitru sau Marcel Raducanu printre titluari.

Chiar cel mai longeviv capitan al Stelei, Tudorel Stoica deschidea scorul in minutul 25 si organizatorii isi frecau mainile de bucurie. Fundasul polist Viorel Visan a inscris unul din putinele sale goluri din cariera, dar in cel mai bun moment, egaland pana la pauza, 1-1, acest scor inregistrandu-se si dupa 90 de minute. S-a intrat in prelungiri si spre stupefactia tuturor, chiar si a comentatorului TV, Dan Paltinisanu a inscris un gol superb, dupa un corner in minutul 95, apoi violetii au tinut de scor.

2-1 pentru Poli, Cupa venea la Timisoara acolo unde mii de spectatori au asteptat studentii banateni in Gara de Nord pentru a-i felicita. Unul din putinele momente cu adevarat superbe din istoria zbuciumata a trupei alb-violete, dublata in acelasi an cand Poli elimina fosta campioana a Europei intr-un duel din Cupa Cupelor, Celtic.

Trupa violeta a mai jucat in urmatoarele sezoane alte doua finale de Cupa, de fiecare data insa Universitatea Craiova reusind sa ridice sus trofeul.

Politehnica 1980: Radu Suciu – Dumitru Nadu, Dan Paltinisanu, Gheorghe Serbanoiu, Viorel Visan, Adrian Manea, Emerich Dembrovschi, Titi Nicolae, Stelian Anghel, Leonida Nedelcu, Gheorghe Cotec. Au mai jucat: Vasile Nuca, Ion Octavian Rosca. Antrenor: Ion V. Ionescu.

1. Stie cineva unde se afla acum trofeul? Nu cel mare, transmisibil. Grea intrebare