Romania – Ungaria, un egal cat o infrangere. Cum se justifica Victor Piturca si pe cine da vina?

Romania a ratat victoria pe finalul meciului cu Ungaria, intr-un meci in care a avut posibilitatea sa castige la pas impotriva unei echipe mai slabe, dar capabila sa egaleze pe seama retragerii in aparare a romanilor.

Antrenorul echipei nationale, Victor Piturca a acuzat arbitrajul, spunand ca lovitura libera din care am fost egalati a fost inexistenta.

„Sigur, am avut jocul in mana. Am controlat in mare parte jocul, era obligatoriu sa marcam si al doilea gol. Iata ca n-am reusit acest lucru. Am luat un gol la un fault inexistent. Putem sa ne asteptam si la lucruri de genul asta, micile detalii te costa. Sa spunem ca nu ne dezavantajeaza prea mult scorul, dar ne-am complicat viata. O victorie era aur in aceasta seara. Sper sa pregatim meciul de la Helsinki foarte bine si sa castigam. Daca am reusi, n-ar mai fi o problema acest rezultat”, a spus Piturca la TVR.

Intrebat de ce nationala s-a retras in repriza secunda, Piturca a raspuns: „Noi am jucat cum jucam noi. Era normal sa ne retragem, ungurii puneau presiune”.

Romania a facut o prima repriza excelenta, dar apoi s-a retras inexplicabil si a fost egalata de o echipa mica a Ungariei, care a tras de timp pe final.

Dupa primele doua etape, Romania are 4 puncte, in timp ce Ungaria are un punct. Urmatorul meci al echipei nationale va avea loc marti, de la ora 21:45, pe terenul Finlandei.

Sursa: ziare.com

Pareri

1. Cu tiganu la carma nationalei mai mult de o calificare chinuita nu se va reusi. Individul este incult, malitios si lipsit de vizunea jocului. In consecinta, eu (cel putin) nu mai urmaresc niciun meci al Romaniei.