Noutati :

Patinoarul, resuscitat de Ziua Copiilor! Concerte, dans, ateliere, iata tot programul de 1 Iunie, la Timisoara

26 mai, 2017 - 02:04 PM
Autor: Anonim      
Categorie: SOCIAL
0

TIMISOARA. Parcul Copiilor „Ion Creanga” si Parcul Rozelor din Timisoara vor gazdui o serie de evenimente dedicate Zilei Copilului.

CITESTE SI: Cum sunt VOPSITE, in doar cateva ore, rosiile care ajung in supermarket la Timisoara si de ce nu au gust 

Astfel, joi, 1 iunie cu mic, cu mare, timisorenii sunt asteptati sa participe la concerte, ateliere, concursuri, toate dedicate acestei zile.

Surpriza zilei este patinoarul din Parcul copiilor care va fi deschis pe toata durata manifestarilor, iar patinele pot fi imprumutate in mod gratuit.

PROGRAM

Amfiteatru – Parcul Copiilor

10.30-11.00 “Vrajitorul din Oz” – teatru de papusi cu Asociatia Noua Acropola
11.00-12.00 “Noua poveste a Scufitei Rosii” – spectacol cu actori la vedere Teatrul de copii si tineret Merlin

CITESTE SI: EXCLUSIV! ADEVARUL despre oprirea proiectului pentru Autostrada Timisoara – Belgrad! Cine a decis, de fapt, sa renunte la soseaua de mare viteza?  

12.00-14.30 Demonstratii de dans, cursuri si concursuri de dans cu premii, dedicate copiilor cu varsta cuprinsa intre 3-14 ani – scoala de dans Magnum Team
14.30-15.00 Dans cu specific medieval – Clubul sportiv Mini-Mini Reflex
15.00-15.40 Dansuri populare cu Ansamblul folcloric “Hora Timisului” – Palatul Copiilor
15.40-16.00 Recital sustinut de elevii de la Asociatia Cultural-Educationala MELOPOLIS
16.00-16.30 Dans – scoala de dans si gimnastica ritmica – Cristina Faur
16.30-18.00 Program artistic sustinut de elevii Incubatorului de Arte
18.00-19.00 Piti Show – Asociatia Puppet Mania si Radio Timisoara

Gelaterie

Intre orele 10.00 – 19.00 vor avea loc urmatoarele activitati:
– atelier de arta organizat de Club Sportiv Junior Adventure. Este un loc unde manute indemanatice deseneaza, coloreaza, decupeaza si lipesc cu si pe tot felul de materiale si obiecte.
Face painting – copiii se pot deghiza in eroii lor favoriti, pot fi zane, animalute, flori sau alte personaje preferate
– atelier de educatie muzicala – Asociatia Cultural-Educationala MELOPOLIS
– ateliere de constructie papusi, desen si pictura – Teatrul pentru Copii si Tineret „Merlin”
– atelier de pictura pe basorelief – reproduceri arheologice din culturile lumii si face painting –
Asociatia Culturala Noua Acropola
– ateliere de creatie, arta decorativa si handmade: palariute cu animale, buburuze, iepurasi, fluturasi, colaje, modelaj fructe – Asociatia Kinderwelt

CITESTE SI: Pornesc zborurile de vacanta de pe Aeroportul Timisoara! Spre ce destinatii pleaca primele avioane? 

Zona Elicopter

11.00-15.00 Formatiunea SALVO va prezenta activitati interactive pentru copiii de toate varstele, ateliere specifice situatiilor de urgenta: acordarea primului ajutor, salvari de la inaltime/ tiroliana, prezentarea echipamentelor si a tehnicii din dotarea echipelor
10.00-14.00 IPJ Timis a pregatit o prezentare a tehnicii din dotare – autospeciale de politie, un exercitiu de dresaj si interventie, executat de catre politistii conductori si cainii din dotare si un stand de informare pentru toate categoriile de cetateni prezenti la eveniment, cu predilectie pentru tanara generatie, cu tematica de prevenire a criminalitatii.

Zona Patinoar

10.00-17.00 Club Sportiv Junior Adventure – echipa Junior Adventure este formata din instructori romani, carora li s-au alaturat colegi din Austria, pentru a monitoriza si coordona urmatoarele activitati:
10.00 – 14.00 – Tir cu arbaleta sau „tinta cu ventuze” – sub indrumarea unui monitor, copiii vor invata sa traga la tinta
12.00 – 16.00 – Jocul cu mingea sau „Muta oul in alt cuib” – echipa va trebui sa se coordoneze si sa lucreze impreuna, sa mute o minge de pe un stalp pe un altul aflat la 8 metri distanta
12.00 – 16.00 – Obstacolele voinicilor se joaca prin parcurgerea unui traseu cu obstacole si incercari, mers pe picioroange, salt peste groapa cu crocodili, trecerea prin intuneric, saritul ca mijloc de deplasare
12.00 – 16.00 – Panza de paianjen, un joc inedit, indragit de copii, care vor parcurge un traseu printr-o panza, fara sa fie prinsi in ea.

CITESTE SI: Super concert aniversar Phoenix, la Timisoara 

10.00 – 19.00 Vor avea loc multe actiuni pentru cei mici: face painting, modelaj cu baloane, surprize oferite de mascote, discoteca in aer liber si multe alte surprize pregatite de Hazliti

Patinoarul din Parcul Copiilor va fi deschis pe toata durata desfasurarii evenimentului. Intrarea este libera, iar patinele vor fi puse la dispozitia doritorilor, in mod gratuit.

Teatrul de Vara – Parcul Rozelor
17.00 Muzica usoara si dans modern cu formatia “Reflex”
18.00 Grupul „Flores” si formatiile de dans modern „Torent” si „Arabesque” ale Palatului Copiilor din Timisoara
19.00 Dansuri populare romanesti si ale nationalitatilor conlocuitoare. Participa ansamblurile de cantece si dansuri “Pusta Banatului” si “Hora Timisului”
20.00 Ansamblul “Timisul” cu solistii vocali: Andreea Voica, Stana Stepanescu, Doriana Talpes si Dumitru Stoicanescu

Echipa Vesela Timisoara va fi prezenta in Parcul Rozelor cu un program special, pregatit pentru cei mici: face painting, modelaj cu baloane si multe alte surprize

La Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara a Banatului in 1 si 2 iunie este organizat, de asemenea, un program dedicat copiilor:

1 iunie

13.00-14.00 Orchestra Big Band Timisoara
16.00-17.00 Peregrinii
17.00-18.00 Big Time Band
18.00-19.00 Grave for Sale
19.00-20.00 New Quartet (Serbia)
20.00-20.45 Cover Phoenix
20.45-21.40 Spectacol de Foc si Apa – Compania de Teatru Phantasia Timisoara, Ort-Iki Babszinhaz Debrecen, elevi actori voluntari C.N.A Ion Vidu, sectia Actorie, elevi voluntari Liceul J.L.Calderon, copii actori din trupa Piti Show Radio Timisoara (emisiunea pentru copii). Invitat:
Sergiu Mihalic – balerin la Opera Nationala Romana Timisoara, regia: Dio Zoltan & Eva Labadi, muzica: Mircea Chiu – Radio Romania Timisoara.

2 iunie

15.00-16.00 Funky Hats
16.00-16.45 The Wizards
16.45-17.15 Quartetul de coarde – C.N.A Ion Vidu
17.15-18.30 Bacso Kristof Triad (Ungaria)
18.30-19.45 The Case
20.00-21.00 The Axis

FOTO: Arhiva

Rating

  • 0comentarii

recomanda prietenilor