Infrangere usturatoare in tara lalelelor. ‘Portocala mecanica’ a castigat usor, la patru goluri diferenta, cu Romania

Inca un meci nereusit pentru nationala antrenata de Victor Piturca, dupa prestatia slaba dar norocoasa din partida cu Ungaria. Daca la Budapesta am obtinut un punct, in Amsterdam nu a mai fost asa de usor.

Reprezentativa Romaniei a fost la pamant, iar ocaziile s-au inregistrat aproape exclusiv la poarta nationalei noastre. In minutul 16, Van der Vaart a deschis scorul cu un sut plasat, care l-a surprins pe Pantilimon, rezerva de serviciu a echipei engleze Manchester City.

Scorul a fost majorat de Van Persie, care a inscris cu o lovitura de cap si apoi din penalty. In minutul 90, Lens a stabilit rezultatul final, un rusinos 4-0 in favoarea Olandei, care nu mai poate avea emotii in obtinerea primului loc din grupa D a calificarilor pentru Campionatul Mondial din 2014.

Suporterii romani prezenti pe stadionul din Amsterdam au cerut demisia lui Piturca.