VIDEO! Timisoara 89ers ramane vicecampioana Romaniei la fotbal american. Banatenii au pierdut finala RoBowl

Timisoara 89ers a disputat duminica a doua finala consecutiva in Campionatului National de Fotbal American. Daca anul trecut, banatenii au cedat pe Cluj Arena in fata celor de la Cluj Crusaders, scor 8-14, de aceasta data elevii lui Alexander Klein au fost invinsi, pe stadionul „Dan Paltinisanu”, 18-12 de Bucharest Rebels.

Finala RoBowl V a adus destul de multi spectatori pe Marele Oval, iar cei prezenti nu au regretat pentru ca spectacolul nu a lipsit, totul fiind pregatit in cele mai mici detalii de la prezentarea echipelor si intonarea imnului, pana la prestatia majoretelor si concertul din pauza meciului.

Video-ul nu poate fi incarcat.

Din pacate, timisorenii nu au inceput prea bine partida. Bucharest Rebels a marcat repede doua tochdown-uri, ducand scorul la 12-0, dar 89ers a reusit sa se mentina in joc, dupa ce Hanno Heinrich a bifat si el un tochdown(12-6) inainte de finele primului sfert.
Sferturile doi si trei nu au mai adus nici o reusita, dar in ultima parte a meciului, banatenii au reusit egalarea, dupa un nou tochdown al lui Heinrich(12-12). Conversia nu a venit insa nici de aceasta data, iar bucurestenii au dat lovitura in final cand au reusit al treilea tochdown(18-12).

Bucharest Rebels au primit trofeul si au sarbatorit castigarea titlului la Timisoara, in timp ce ’89ers au fost nevoiti sa se multumeasca din nou cu medaliile de argint.

„E un joc al detaliilor de multe ori si mici neatentii, mici scapari pot sa decida meciul. Asta e fotbalul american, trebuie sa aratam ca avem caracter si sa mergem inainte. In sufletul nostru e o dezamagire, ne doream mult sa castiga, dar viata merge inainte, caracterele puternice se vad la infrangeri, nu la victorii. Si la finala de anul trecut au fost doua echipe echilibrate, acum la fel, sper a cei care au venit in tribune au vazut un spectacol frumos”, a spus jucatorul Timisoara 89ers, Raul Siladi.