Victorii trase la indigo pentru Politehnica si Ripensia Timisoara

TIMISOARA. Sfarsitul de saptamana a adus si o noua runda de meciuri amicale pentru cele doua echipe de liga secunda ce reprezinta Timisoara, Politehnica, respectiv Ripensia. Ambele au avut adversari din seria a IV-a a ligii secunde, si ambele s-au impus in maniera asemanatoare.

Politehnica a castigat duelul cu echipa aradeana Soimii Lipova cu scorul de 2-1. S-a jucat doua reprize de 50 de minute, iar banatenii au marcat prin Axente si Munteanu, oaspetii reusind golul de onoare la ultima faza.

Ripensia a invins Dumbravita cu 2-1. dar dupa ce a fost condusa tot meciul. Vizitatorii au marcat in prima repriza prin Jichici, in timp ce divizionara a doua a inscris in prelungirile partidei prin Chera si Neagu, ultimul gol fiind inscris de la punctul cu var.

Ripi incepe campionatul saptamana viitoare, cand va fi gazda in jocul cu Metaloglobus. Poli va avea o saptamana in plus de pregatire, datorita retragerii undei echipe, si cel mai probabil va mai sustine un joc de verificare.

Politehnica: M. Contra – Jurj, Mera, Scutaru, Chereches – D. Codrea, Ignea – Saulescu, Trip, Al. Munteanu – Axente. Au mai jucat: Murariu, D. Radu, Manea, Al. Pop, Sofran, Vidrasan, Coada, B. Vasile, S. Popovici, Pintea, Cristodulo.

Ripensia: Moldovan – Lungu, Hecsko, Apro, Macritchii A. – Macritchii V., Calin – Chera, Urvantev, Tudorache – Popovici. Au mai intrat: Benea, Stoi, Neagu, Sirbu.