Victorii pe linie pentru handbalistii timisoreni la turneul Cupa Politehnica. Trofeul ramane in Banat

La fel ca si la editia de anul trecut, alb-violetii au reusit sa castige toate meciurile diputate in cadrul turneului amical
de la Sala Constantin Jude si sa pastreze Cupa Politehnica la Timisoara.
Dupa  25-23 cu Pandurii Targu Jiu si 32-24, cu Potaissa Turda, CH Politehnica s-a impus si in fata echipei HC Odorhei, scor
29-28.
Meciul contra echipei lui Vlad Caba, fostul antrenor al Politehnicii nu a fost insa unul deloc facil pentru Timofte si
compania.
Dupa un debut de mei echilibrat , de la jumatatea primei reprize, oaspetii au trecut la timona. HC Odorhei s-a distantat la
doua goluri in minutul 15(8-10) si, desi harghitenii au ramas la un moment dat in cinci, avand doi jucatori eliminati
temporar, alb-violetii nu au reusit sa revina. Echipa lui Vlad Caba a profitat si, dupa ce a revenit in formula completa s-a
distantat la cinci goluri(11-16, min 27), avand chiar ocazia sa ajunga la 6 lungimi avans, daca Mihalcea nu ar fi ratat o
aruncare de la 7 m.
Scorul la pauza a fost de 13-17, dar in prima parte a reprizei secunde, banatenii au reusit sa recupereze handicapul,
restabilid egalitatea(20-20), in minutul 44, pentru ca, cu 7 minute inainte de final sa treaca la conducere(26-25). Finalul
nu a fost insa unul lipsit de emotii. CH Politehnica s-a vazut in aceeasi situatie in care s-a aflat si HC Odorhei in prima
repriza, avand doi jucatori eliminati temporar concomitent. Dar elevii lui Constantin Stefan au reusit  sa reziste si chiar
sa puncteze, iar portarul Stanescu si-a adus si el contributia aparand o aruncare de la 7 m, la scorul de 28-28 cand mai erau
mai putin de 30 de secunde de joc. Chikovani a fost cel care a marcat apoi pe final aducand astfel a treia victorie a echipei
timisorene la editia din acest an a Cupei Politehnica.
„Am jucat acasa, ne-am dorit foarte mult sa facem o impresie buna atat echipelor din campionat cat si publicului, ne-am dorit sa castigam. Oricum, eu inca de la venirea mea la Timisoara le-am spus jucatorilor ca noi nu facem meciuri amicale, facem doar meciuri de verificare, baietii au inteles lucrul acesta si au tratat si meciul cu HC Odorhei ca pe unul oficial si ma bucur ca in final am reusit sa castigam contra unei echipe de valoare. Am intrat mai greu in prima repriza in joc, nu am mai avut acea agresivitate in aparare si in atac inca relatiile de joc nu functioneaza cum mi-as dori, dar nici nu pot sa ma astept la mai mult intr-o perioada destul de scurta. E bine, totusi, ca am reusit sa legam o echipa care sa aiba meciuri bune, frumoase si speram sa aducem cat mai multa lume la handbal pentru ca avem nevoie de suporteri”, a spus antrenorul Constantin Stefan.
Petkovic a fost cel mai bun marcator al alb-violetilor in mciul cu HC odorhei, cu 7 reusite, urmat de Kaftin cu 6 goluri
marcate. Au mai inscris pentru Timisoara: Chikovani si Lela, cate 4 goluri, Daninfeld, 3, Ursu si Irimias, cate 2 si Mrakic,
1. De la HC odorhei s-au remarcat Mihalcea si Kuzmanoski, cu cate 6 reusite.
Goran Kuzmanoski a fost desemnat totodata si cel mai tehnic jucator al turneului, iar portarul harghitenilor, Levente Szabo a primit trofeul pentru „cel mai bun portar”
In urma rezultatelor inregistrate, HC Odorhei a incheiat insa turneul pe ultimul loc. Pandurii Targu Jiu s-a clasat pe locul
trei, iar Potaissa Turda a ocupat pozitia a doua, trofeul fiind pastrat de CH Politehnica.
Golgheterul turneului a fost Claudiu Dediu de la Potaissa Turda, cu 23 de goluri marcate.
Editia din acest an a Cupei Politehnica a avut parte si de un moment emotionant, fostii jucatori ai Politehnicii,  Sorin
Sarandan si Adrian Cristescu retragandu-se oficial din activitate si primind cate o distictie din partea clubului.