Victorii importante pentru echipele din Timisoara. Ripi si ACS Poli castigatoare cu Pandurii si Balotesti

TIMISOARA. Ripensia scapa pe moment de griji dupa o victorie la limita, dar mult mai clara decat o arata scorul, in timp ce ACS Poli continua sa viseze la o salvare miraculoasa, dupa ce s-a impus in prelungiri cu o contracandidata in lupta din subsolul clasamentului.

Ripensia a revenit in Ciarda Rosie si a facut-o cu dreptul, trupa lui Alex Pelici castigand duelul cu o vecina de clasament, Pandurii Tg. Jiu. Gazdele s-au impus cu 2-1, dar nu au avut emotii decat pe final, cand oaspetii au inscris mai mult intamplator, apoi punand putina presiune la poarta.

A fost Ripensia – Pandurii 2-1, dupa ce la pauza timisorenii au condus cu 1-0. Reusitele ros-galbenilor au fost semnate de Stoi, in minutul 9, si Dumiter, in minutul 54, in timp ce pentru gorjeni a punctat Oita, in minutul 76.

Ripensia: H. Moldovan – Ad. Popa, Hecsko, Apro, C. Toma (cpt.) – Stoi, Anghelina – Monea, Stoica, Dumiter – Oct. Draghici Au mai jucat: Straut, Chera, Mansour. Antrenor: Alexandru Pelici

In cealalta parte a orasului, pe Electrica, ACS Poli a obtinut un succes muncit, dar venit in prelungirile partidei cu CS Balotesti. Gazdele au deschis scorul de la punctul cu var, dar au fost egalati pana la pauza, tot din penalty. In ultimele 10 minute, Poli a avut avantaj numeric, si l-a concretizat in minutele 89 si 94 cu doua reusite. Chiar daca ramane penultima, trupa viola continua sa spere. Pentru echipa pregatita de Valeriu Rachita au inscris Badauta, din penalty, in minutul 19, Paramatti, in minutul 89, si din nou Badauta in minutul 94. Pentru oaspeti a punctat Mihai Vasile, din penalty, in ultimul minut al primei reprize.

ACS Poli: D. Moldovan – Tigirlas, Paramatti (cpt.), Bilia, Vl. Olteanu – D. Munteanu – Buzan, Calucher, Ant. Manolache, Sidorenco – Badauta. Au mai jucat: L. Oprea, Chemin, Golda. Antrenor: Valeriu Rachita

In etapa viitoare, ACS Poli va merge la Targu Jiu, iar Ripensia la Bucuresti pentru infruntarea cu Metaloglobus.