Victorie Rapid cu Hapoel Tel Aviv si egal Vaslui pe Olimpico cu Lazio Roma in Europa League! Steaua a remizat cu Schalke!

Echipele romanesti au avut meciuri grele in Europa League joi seara. Rapid si Vaslui s-au intors cu puncte din deplasare de la Hapoel Tel Aviv si, respectiv, Lazio Roma. Steaua joaca pe teren propriu cu Schalke.

Jocuri intens disputate pentru echipele romanesti in a doua competitie europeana. Vasluiul a obtinut un egal pretios pe terenul celor de la Lazio Roma.

Dupa ce au fost condusi cu 1-0 la pauza, in urma unui penalty dubios acordat gazdelor, moldovenii au revenit spectaculos in a doua repriza. Wesley, in minutul 59, dupa o lovitura cu capul, a adus egalarea.

Tot el si-a dus echipa in avantaj in urma unui penalty transformat in minutul 63. Din pacate pentru echipa antrenata de Viorel Hizo, italienii au luptat pana la capat si au revenit in meci, egaland in minutul 71.

Desi cu un om in plus, romanii au trait periculos finalul partidei. Dupa cele 90 de minute, FC Vaslui se intoarce acasa cu un punct, dupa 2-2 cu Lazio, care poate fi esential in lupta pentru o calificare in primavara europeana.

Nici Rapid Bucuresti nu a avut un meci mai usor. Giulestenii au intalnit o echipa bataioasa care le-a pus mari probleme. Coman si-a salvat echipa in mai multe randuri.
Echipa antrenata de Razvan Lucescu a marcat prin Herea, in minutul 55, singurul gol al partidei. 1-0 in deplasare inseamna trei puncte importante si da mari sperante  giulestenilor pentru o noua primavara europeana.

Steaua Bucuresti a remizat, scor 0-0, pe teren propriu, meciul jucat cu echipa germana Schalke 04. Meciul a fost echilibrat, jucatorii stelisti muncind pentru punctul obtinut acasa.

Partida s-a disputat in Cluj, pe stadionul CFR-ului. Rezultatul este unul foarte bun, stelistii intalnind cel mai puternic adversar din grupa.

Miercuri, Otelul Galati a pierdut partida cu Basel, din primul meci al galatenilor in Champions League, cu scorul de 1-2, in deplasare, la elvetieni. Golul echipei romane a fost marcat de Pena, dupa o executie de mare rafinament.