Victorie pentru SCM OHMA Timisoara dupa doua saptamani de pauza

TIMISOARA. Baschetbalistii de la SCM OHMA Timisoara au urcat trei pozitii in clasament dupa ce au trecut cu 80-56 de CSM Targiu Jiu.

Duelul cu gorjenii a fost unul la discretia gazdelor, iar dupa ce oaspetii au reusit sa deschida scorul, baietii lui Dragan Petricevic au preluat initiativa, iar la capatul primului sfert conduceau cu 22-14. Partida a continuat pe aceleasi coordonate si in sfartul al doilea, iar la pauza mare diferenta era de 10 puncte, 40-30.

Ecartul s-a pastrat si dupa al treilea sfert al intalnirii, care le-a revenit banatenilor cu 14-12. Ultima partea a fost si cea pe care banatenii au castigat-o la cea mai clara diferenta, 26-14, pentru ca scorul final sa fie 80-56.

Cel mai bun marcator timisorean a fost Darrion Strong, cu 16 puncte, urmat de Sherwood Brown, cu 15, in timp ce Gajic a pus pe tabela 12. Restul punctelor au fost semnate de: Komatina si Mirkovic, cate 10, Talton – 8, Olah – 5, Petrescu si Schipor, cate 2.

In runda urmatoare, SCM OHMA Timisoara va evolua in deplasare impotriva lui CSM Ploiesti.