Victorie pentru handbalistii de la Poli Timisoara dupa un meci de mare lupta la Vaslui

TIMISOARA. SCM Politehnica Timisoara s-a impus la limita, dupa un meci de mare lupta, in meciul trei cu HC Vaslui, care conteaza pentru faza a doua a play-off-ului, pentru locurile 5-8.

Partida a fost una cu multe intoarceri de scor. Gazdele au marcat primele si au fost la conducere pe tabela timp de 7 minute, dupa care Poli a preluat conducerea. Timisorenii au avut un avantaj maxim de cinci goluri pe tabela, pentru ca in cele din urma, la pauza sa intre cu un avantaj de trei goluri, 13-10.

Partea a doua a fost o permanenta cursa de urmarire pe care au facut-o gazdele. Vasluiul a ramas in permanenta la 3-4 goluri in in spatele lui Poli. Ultimele trei minute au fost si cele mai incinse din aceasta intalnire, cand Vasluiul a revenit de la 3 goluri diferenta. Cu 58 de secunde inainte de final Bujor a reusit egalarea pentru formatia gazda. Ultimul cuvant l-a avut insa Filip Lazarov, care a reusit golul victoriei cand mai erau 34 de secunde de joc. Polistii s-au aparat bine si au reusit sa se impuna cu 28-27.

Cei mai buni marcatori timisoreni au fost Marjanovic si Lazarov, fiecare cu cate 7 goluri. Celelalte reusite au fost semnate de Milosevic si Lasica, cate 5, si Stefan si Fenici, cate doua goluri fiecare.

Pentru formatia timisoreana urmeaza o alta „tripla”, un meci pentru locul 5, in care va intalni HC Odorhei. Ca si in cazul partidelor cu Vasluiului, doua meciuri se vor disputa in deplasare si una la Timisoara.